Eksoz Ve Manifold Aksamı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Eksoz Ve Manifold Aksamı

Ford Eksoz Ve Manifold Aksamı

Eksoz ve manifold nedir?

            Eksoz ve manifold yanma odasında gerçekleşen yakıt ve atmosferik hava yakı işleminden arta akalan kirli gazın tahliye edilmesini sağlayan elemanlar olarak tanımlanmaktadır. Manifold her bir silindirden çıktıktan sonra tek bir noktada birleşerek eksoz ile bütünleşir. Bu sayede aracın motor bloğu içerisinde ki kirli gaz tahliye edilir.

 Manifold ve eksoz çalışmazsa ne olur?

            Manifold bilindiği üzere atık olarak tanımlanan havanın filtrelenerek atılması görevini üstlenir. Eksoz ise filtrelenen havanın tahliyesinden sorumlu olmasının yanı sıra sustrucu olarak da işlev yapar. Eksoz ve manifold aksamı hasar sonucu çalışmaması durumunda araç biriken kirli havayı atamayacağı için çalışmaz duruma gelecektir. Bu tür durumlardan kaçınmak için ford kullanıcı talimatlarına göz atılması kişilere fayda sağlayacaktır.

 Eksoz ve manifold aksamı delinirse ne olur?

            Eksoz ve manifold aksamı elemanlarının delinmesi durumunda ortaya çok yüksek ses ve çok kirli gazlar çıkabilir. Bu sebeple de dikkatli davranılması hem aracı hem doğayı koruyacaktır. Eksozun darbe alarak delinmesi büyük performansına da neden olabilmektedir. Bu sebeple de dikkatli davranılması aracın güç kaybını önleyecektir. Oluşan hasarın yama gibi seçenekler ile giderilmesi kesin çözüm değildir. Kesin çözüm için ilgi traktör yedek parça modelinin değişimi şarttır.

 Eksoz emisyon ölçümü nedir?

            Eksozlardan bilindiği üzere zararlı maddeler salınım yapmaktadır. Salınımı gerçekleşen bu zararlı maddeler seyreltilemediği halde doğadaki karbon monoksit miktarını ciddi olarak artırdığı için solunamaz bir havaya neden olabilmektedir. Bu sebeple de standart oranları ford kullanıcılar ile paylaşmaktadır. Bu değerlere sahip olmayan araçların trafiğe çıkması yasal olarak engellenmiş vaziyettedir. Çıkması halinde cezai yaptırım uygulanmaktadır. Eksoz ve manifold aksamı bu sebeple de ayrıca bir öneme sahiptir.

 Eksoz ve manifold aksamı nasıl monte edilir?

            Montajları gerekli metal contalar ile yapılmaktadır. Aksi halde gaz kaçakları oluşacak ve basıncı azaltarak turbo beslemeli olan modeller üzerinde performansı azaltacaktır. Bu sebeple de ilgili traktör yedek parçalarının kontrolleri alanında uzman personel kadrosu tarafından yapılmalıdır. Aksi halde kişilerin ve araçlarının ciddi zararlara uğraması söz konusu vaziyettedir.