Fren Aksamı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Fren Aksamı

Ford Fren Aksamı

            Fren elemanları günümüz modern araçlarında sürekli vaziyette hidrolik sıkıştırma gücü ile çalışmaktadır. Bu durumun yanı sıra en yaygın frenleme ve durdurma sistemi ise abs olarak görülmektedir.           

            Bu sistemin en yararlı yanı sıklıkla arızalanmaması ve aracın kaymasını engellemesidir. Fren aksamı aracın hidrolik fren sıvısının basınçlı bir şekilde kampanaları iletilmesi durumunda başlar. Kampanaların almış olduğu bu sıkıştırma gücü balataların diski sıkıştırması için kullanılır. Disklere bağlı olan tekerlekler üzerinde oluşan sürtünme nedeni ile araç fren şiddetine göre belli bir mesafede yavaşlayarak duracaktır.

 Fren aksamı nasıl bozulur?

            Fren aksamı elemanları genellikle kullanım ömürleri nedeni ile arızalar oluştururlar. Bu durumun temel nedeni ise balata ve disklerden kaynaklıdır. Sürekli vaziyette sürtünme oluşması sebebi ile balata ve disk aşınarak kullanılamaz hale gelir. Bu durumda tolerans kanunu devreye girerek kısa bir zaman daha aracın kullanımına müsaade etse de çok büyük tehlike oluşturur. Bu sebeple ford tarafınca tavsiye edilen kullanım süresine uyulması hayat kurtaracaktır.

 Balata nasıl sökülür?          

            Balataların sökülebilmesi için muhtelif traktör yedek parça elemanlarının sökülmesi gerekir. Bu elemanlar tekerlek kaliper pimi ve kampanalar olarak karşımıza çıkacaktır. Ancak bu işlemin alanında uzman personel tarafınca yürütülmesi hayati önem taşımaktadır. Çünkü freni olmayan bir aracın kontrolü imkânsız derecede zordur. Bu sebeple de ford tarafından tavsiye edilen periyodik bakım takip edilmelidir.

 Disklerin tamiri mümkün müdür?

            Diskler bilindiği üzere balatalar tarafından sıkıştırılarak hareket enerjisinin emildiği elemanlardır. Bu sebeple de sürekli vaziyette aşınırlar ve kullanımları olanaksızlaşır. Disklerin torna tezgâhlarında tolere edilerek yeniden kullanımı söz konusudur. Ancak bu durumun belli sakıncaları mevcut vaziyettedir. Bu sakıncalar diskin torna işleminden sonra incelmesi sebebi ile ani bir fren gücü ile parçalanması ve sıkıştırma sırasında kırılması olarak görülür.          

            Böyle bir sorunun oluşması durumunda muhtelif traktör yedek parça elemanları zarar alacağı gibi aracın durdurulması da olanaksızlaşacaktır. Bu sebeple de dikkatli davranılması hem araçları hem de kişilerin can sağlığını koruyarak çeşitli kötü sonuçlu olayların meydana gelmesine engel olacaktır.