Hava Filtre Aksamı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Hava Filtre Aksamı

Ford Hava Filtre Aksamı

            Bilindiği üzere hava filtreleri aracın yanma odasın kullanılması üzerinde dışarıdan hava emişinde bulunarak filtre sayesinde emilen havanın temizlenmesini sağlayan elemanlardır. Bu elemanlar sayesinde yanma odasına giren hava içerisinde herhangi bir yabancı maddenin içeriye ulaşması engellenerek daha sağlıklı bir motor elde edilir. Hava filtreleri bazı küçük hayvanların da araç içerisinde muhtelif yerlere girerek zararlar oluşturmasına engel olmaktadır. Bu sayede aracın doğru çalışmasını sağlarlar.

 Hava filtrelerinin görevi nedir?

            Hava filtreleri atmosferik havanın temizlenmesine imkan tanımasının yanı sıra aracın performansına büyük etki etmektedir. Bu durum araç üzerinde güç kaybı çekiş düşüşü gibi sorunlara neden olabilmektedir. Bu sebeple de hayati bir eleman olarak bilinmektedirler. Hava filtre aksamı atmosferik havanın hava kanalları arasında süzülerek daha yüksek basınca ulaşmasını da sağlamaları sebebi ile temiz olmaları durumun performansı önemli oranda artırabilmektedir.

 Hava filtre aksamı nelerden oluşur?

            Hava filtre aksamı ürünlerinin en temel parçası bilindiği üzere filtredir. Ancak filtre kendi başına bir görevi yerine getiremez bu sebeple de traktör yedek parça ürünleri arasında hava filtre kutusu ve emiş borusu ile birliktedir. Öncelikle emiş borusu atmosferik havaya içeriye doğru yönlendirir.

            Filtre üzerine akım eden hava üzerinde taşıdığı toz pislik ve mikronluk pislikleri filtreye bırakır. Ardından filtre kutusundan yanma odasına yönlendirilen havanın yolculuğu tahliye ile sona erer. Bu işlem sürekli olmaması halinde aracınız çalışmayacak hale gelebilir. Bu sebeple de dikkatli davranılması olası zararlara engel olacaktır.

 Hava filtre aksamı hangi sıklıkla bakımdan geçirilmeli?

            Ford standartlarına göre aracınızın bulunduğu ortama göre bu skala değişebilmektedir. Bu sebeple de model istatistiğine göre ya da belirtilen kılavuzlar ile bunun tespit edilmesi hayati bir önem arz etmektedir. Traktör yedek parça ürünleri arasında tespit kolaylığı için el kılavuzlarını kullanarak doğru bilgiye ulaşabilirsiniz.

            Ford kullanıcı kitabı online olarak da yayınlanmış vaziyettedir. Herhangi bir hava filtre aksamının bakımı yapılmadan önce mutlaka aracın istop edilmesi gereklidir. Aksi halde motor üzerinde ani durmalar diğer hareketli parçalara işleyişi bozacak derecede kalıcı hasarlar verebilmektedir.