Hidrolik Aksamı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Hidrolik Aksamı

Ford Hidrolik Aksamı

            Hidrolik suyla ilgili bir kavram olmakla birlikte hidrolik aksamı, iç içe geçik ve birbirinden rahatça ayrılabilen silindir parçalarının gaz ve hava kaçması olmadan hidrolik sıvı aracılığıyla eyleme geçirilmesidir. Yapı itibari ile dar ve silindirik şekilde olan borular, geniş bir pompa desteği ile hareket ettirilerek tonlarca ağırlığı bile itebilecek bir güç açığa çıkarmaktadır. Hidrolik aksamı, içinde bulunan pompa sistemi dışında hidrolik sıvı vasıtası ile tüm hareketini gerçekleştirmektedir.

 Hidrolik Aksamı Ne İşe Yarar ve İçinde Hangi Parçalar Bulunur?

 Ford hidrolik aksamı traktörlerde kullanılmaya başlandıktan sonra tarlada kullanılacak olan araçların traktörlere bağlanması ve taşınması daha kolay olmuştur.

 Hidrolik Aksamında Bulunan Parçalar 

  1. Yağ Deposu ve Pompa: Hidrolik sistemde ana hareketi sağlayan yağ, vites kutusundan ya da diferansiyelde bulunan yağlama yağından sağlanmaktadır. Yağ basınçlı bir pompa tarafından itilerek hidrolik sistemde devinim sağlanmaktadır. 
  1. Hidrolik Kumanda Merkezi ve Kolları: Pompa tarafından hareket ettirilen basınçlı yağ, hareket kumanda merkezine gelerek yapılacak işe göre hidrolik borulara gönderilmektedir. İndirme-kaldırma, ön seçme, , yavaşlatma, taşıma olmak üzere 4 farklı hidrolik kumanda kolu bulunmaktadır.
  1. Hidrolik Kaldırma Mili ve Hidrolik Kaldırma Kolu: Hidrolik silindire gelen basınçlı yağ hidrolik pistonu hareket ettirerek piston kolunun kaldırma kolunu hareket ettirmesini sağlar. Hareket eden piston kolu ise kaldırma milini döndürerek neticede kaldırma sistemini harekete geçirmektedir.

 4.Hidrolik Askı Kolları: Traktöre 3 askılı sistemden bağlanan tarım makineleri hidrolik askı kolları aracılığıyla taşınmaktadır. Uzatılıp kısaltılarak bağlanan makinenin paralellik ayarının yapıldığı üst bağlantı kolu, kaldırma kollarını alt bağlantı kollarına bağlayan askı kolları, askı sisteminde makinenin bağlantı millerinin takılmasına yarayan alt bağlantı kolları, makinenin taşınması esnasında sallanarak tekerleklere sürtüp zarar vermesinin önlenmesini sağlayan gergi kolları hidrolik askı kollarını oluşturmaktadır.

 Ford hidrolik sistemi için geliştirilen traktör yedek parça ürünleri, yedek parça dükkânları dışında internet ortamlarında da bulunmaktadır. Hidrolik sistemlerden biri bozulduğu zaman viteste takılmalar ve vurmalar başlamaktadır. Bu arızayı gidermek için bozulan hidrolik aksamlarının traktör yedek parçaları ile değiştirilmesi gerekmektedir. Hidrolik damper adaptörü, hidrolik damper valfi, hidrolik orta kol, hidrolik hassasiyet mili gibi hidrolik sistemin sağlıklı çalışmasında büyük öneme sahip ford yedek parçaları temin edilebilmektedir.

            Hidrolik sistemle tarlada kolay çalışma imkânı sağlayan ford traktörlerin sağlıklı çalışabilmesi için araç muayeneleri de ihmal edilmemelidir. Arızalı parçalar varsa da kontrol edildiğinde tespit edilip traktör yedek parça dükkânlarından ya da tamir servislerinden kolayca temin edilmektedir.