Lastik Aksamı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Lastik Aksamı

Ford Lastik Aksamı

            Bir aracın en önemli parçalarından biri lastik aksamı olmaktadır. Bütün yükün lastik aksamı üzerinde olduğu düşünüldüğünde bu teori yanlış olmayacaktır.

 Lastik aksamı nedir?

            Araçlarımızda bulunan lastikler yukarıda da bahsettiğimiz üzere bir aracın en önemli parçası olmaktadır. Zira lastikleri aracın tüm yükünü taşıma ile görevli olmaktadır. Bunun dışında lastiklerin diğer görevlerini saymak gerekir ise şu şekilde olmaktadır ;

 - Sürücünün direksiyon ile verdiği yönü takip ederek, sorunsuz şekilde araca yön vermek lastik aksamının görevi olmaktadır. Her hangi bir lastik aksamı probleminde bu açıdan da problemler yaşanacaktır.

 - Frene bastığımızda aracımızın en kısa mesafede durması gerekir. Bu durum ıslak ve buzlu zeminlerde daha zorlayıcı olmaktadır. Ve burada da görev lastik aksamına düşmektedir. Mevsimine göre seçile lastik aksamı sayesinde en güvenli şekilde duruşun sağlanması amaçlanır.

 - ford lastik aksamına araçlarında ekstra önem vermektedir. Çünkü ford, kalitesiz bir lastik aksamının aracın birçok yerine zarar verebileceğini bilir. Örneğin lastik aksamında ki problemler amortisörlere zarar vererek problem çıkartır. Kaliteli bir lastik aksamı, amortisör üzerinde oluşan yükü hafifletir ve daha sorunsuz ve kaliteli bir sürüş keyfi sunar.

 - Aracın en önemli parçası motor olarak tanımlanır. Motor olmadan aracın gitmesi hareket etmesi mümkün değildir. Fakat motorun bu gücünü dışarıya yansıtan lastik aksamı olmaktadır. Motordan gelen gücü kullanarak lastik aksamı aracımızın ileri ve geri hareket etmesini sağlar.

 Lastik aksamı seçerken dikkat edilmesi gerekenler ;

            Söz konusu traktör yedek parça olduğunda lastik aksamı daha fazla önem taşımaktadır. Çünkü traktörlerin lastik aksamları normal araçlardan çok farklı olmaktadır. Traktörler yapı olarak çok daha ağır yüklerin altına girdiklerinden dolayı, tekerlek boyutları da buna göre farklılık gösterir. Bu yüzden traktör yedek parça seçimi yapılırken mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır. Böylece yanlış yedek parça seçiminden kaynaklanan sorunlar ile karşılaşmazsınız.

            Örneğin traktörünüze yanlış boyutta taktığınız lastik aksamları, işleyişini ve hareket kabiliyetini olumsuz etkileyecektir. Performansını da düşürerek, yakıt tüketiminden başlayarak, tüm aksamlarına olumsuz etkide bulanacaktır. Bu yüzden bir uzmandan yardım talep edebilir ve en doğru tercihleri verebilirsiniz.