Mazot Donanım Aksamı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Mazot Donanım Aksamı

Ford Mazot Donanım Aksamı

 

            Mazot donanım aksamı pek çok elemanın eş zamanlı olarak birbirini tetiklemesi sonucu aracın sürekli vaziyette çalışmasını sağlayan hayati elemanlardır. Bunlar filtreler iletim boruları otomatikler pompa gibi elemanlardır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus doğru elemanların doğru araç için tercih edilmesidir. Çünkü pek çok modelde elemanların özellik ve ebatları farklı olduğu için montajlarından sonra çalışmama gibi problemler oluşabilmektedir. Bu sebeple de doğru eleman tespiti için ford teknik detay raporu incelenmelidir.

 Mazot donanım aksamı nasıl çalışır?

            Bilindiği üzere depoda bulunan yakıt iletim boruları yardımı ile öncelikli olarak filtrelere yönlendirilir. Filtrelerce arındırılan yakıt pompaya aktarılır. Pompaya girmeden önce varsa otomatik doğru miktarın ayarlanmasına yardımcı olacaktır. Yok, ise pompa bu işlemi tek başına tamamladıktan sonra yakıtı enjektörlere iletir yanma işlemi ile senkronize çalışma tamamlanmış olur.

 Mazot filtresi nedir?

            Mazot filtreleri yakıtların içerisinde bulunan ve depo dibinde kalan kirli atıkların pompaya gitmesi halinde oluşabilecek hasarlara karşı bir nevi sigorta görevi görev elemanlardır. Pek çok filtre pamuk gibi elemanlardan üretilmektedir. Bu sebeple de maksimum süzülme özelliğine sahiptirler. Ancak doğru model için doğru eleman seçimi önemlidir. Bu sebeple de ford tarafından tavsiye edilen filtrenin kullanılması fayda sağlayacaktır. Aksi halde muhtelif traktör yedek parça modelleri uyum sağlamayacaktır.

 Filtreler nasıl değiştirilir?

            Filtrenin değiştirilmesi için öncelikle filtrenin sökme yönü tespit edilmelidir. Aksi halde muhtelif traktör yedek parça çeşitlerinin kırılması söz konusudur. Hassas elemanlar olmaları sebebi ile dikkatli davranılması kişileri ve araçlarını koruyacaktır. Bu işlemin ardından mazot filtresi borularından ayrılarak çıkartılır. İçerisinde bulunan mazot geri kazanım için yeni filtreye enjekte edildikten sonra yerine sabitlenip hortumları takılır. Ancak bu işlem alanında uzman bireylerce yapılmalıdır. Çünkü filtre takılmadan önce conta kontrolü gibi işlemler gereklidir.

            Sızdırmazlığın sağlanamadığı durumlarda kaçaklar sebebi ile aracın hava yapması gibi sorunlar aracı tehdit etmektedir. Mazot donanım aksamı kolaylıkla arızalanmazlar. Tipik arıza nedeni ise kullanım ömürleri olmaktadır. Kullanım ömrü dolan elemanların periyodik bakıma sokulması aracın ömrünü uzatacaktır.