Piston Grubu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Piston Grubu

Ford Piston Grubu

            Piston grubu elemanları bilindiği üzere sıkıştırma ve yakma elemanları olarak silindir bloğu içerisinde görev yaparlar. Pistonlar ilk hareketin volant dişlisi iletilmesinin ardından yanma odasında bulunan yakıtın sıkıştırılması sonucu yanmasının sağlar. Otaya çıkan patlama şiddeti ile elde edilen hareket sürekli vaziyette 4 zamanlı olarak tekrarlanır. Böylece piston kontak kapatılana kadar sürekli vaziyette hareket üreterek çalışmasını sürdürür.

 Pistonlar nasıl arızalanır?

            Bilindiği üzere piston grubu elemanları oldukça hassas ölçülere sahiptirler. Bu sebeple de darbe ya da düşme gibi kötü sonuçlu olaylardan kaçınılmalıdır. Pistonlar özellikle de ford tarafından tavsiye edilen yakıtın kullanılmaması ile arızalanmaktadır. Bir diğer tipik arıza nedeni ise soğuk havalar da aracın ısınmadan aşırı sıkıştırmaya zorlanması olarak görülmektedir. Pistonlar sıcaklık ile kolay genleşen elemanlar değildir. Ancak hava değişimleri sırasında daha fazla sürtünmeye maruz kalmaları sebebi ile çeşitli arızlara neden olabildikleri gibi kendileri de iş görmez hale gelebilmektedir. Muhtelif traktör yedek parça modellerinin de korunması pistonlar ile ilgilidir.

 Piston nasıl değiştirilir?

            Piston değişimi oldukça zorlu bir işlemdir. Öncelikle aracın motor üst kapağı ve silindir kapağı yerinden ayrılır. Ardından yağ karteli söküldükten sonra krank milinden bağlantıları ayrılır. Piston alttan hareketle yukarıya itilir ve yerinden çıkartılır. Ancak sorun sökmek değil birleştirmektedir. Çünkü ford tarafından tavsiye edilen tork değerlerinde sıkıştırılmadığında piston kolunun yerinden fırlayarak motor bloğunu parçalaması gibi sorunlar ile sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bu sebeple de dikkatli davranılması kişileri ve araçların muhtelif traktör yedek parça çeşitlerini koruyacaktır.

 Piston çapı nedir?

            Piston çapı silindir bloğunun kaç cc yaktı aldığı ile doğrudan ilgili olan bir ölçüdür. Bu ölçünün tespiti oldukça zordur. Çünkü bahsi geçen ölçüm mili metre ile değil mikron ile saptanmaktadır. Bu sebeple de laboratuvar ortamında test edilmesi gerekir. Ancak hazır kılavuzlar sayesinde bu tür bilgiler her model için paylaşılmış vaziyettedir. Araçların doğru çalışması için doğru çapta pistonlar gereklidir. Bir modeli ölçüsüne göre seçmeden önce dikkatli davranılması gereken husus ise piston gömlek uyumu olarak karşımıza çıkmaktadır.