Radyatör Ve Vantilatör Grubu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Radyatör Ve Vantilatör Grubu

Ford Radyatör Ve Vantilatör Grubu

            Bilindiği üzere radyatörler ve vantilatörler soğutma elemanları olarak araç yürür aksamın soğutulmasında kullanılmaktadırlar. Radyatörler içerisinde su kanalları sayesinde suyun motor bloğu üzerinden kazandığı sıcaklığı kaybetmesi için bu kanallarda dolaşmasını sağlayarak soğuyan su ile motor bloğunu soğutmaya yarayan elemanlardır. Vantilatörler ise kaputun altında ki sıcak havanın bertaraf edilmesi için sürekli vaziyette çalışmayan sadece belli bir sıcaklık üzerinde çalışan hava soğutma elemanı olarak kullanılır.

 Vantilatörler mazot yakar mı?

            Özellikle de araç içerisinde sonradan dahil edilebilen soğutucular da dahil olmak üzere vantilatörler elektrik motoru ile çalışmaktadır. Bu sebeple de mazot ya da herhangi bir akaryakıta gereksinim duymazlar. Pek çok farklı şekilde ford vantilatör olmasına rağmen hepsi aynı prensip ile çalışmaktadır. Radyatör ve vantilatör grubu soğutma elemanları arasında yer alırlar.

 Radyatörün tamiri mümkün mü?

            Radyatörler genel olarak delinme ya da kırılma gibi zararlara maruz kalmadıkça tamir ve bakıma ihtiyaç duymazlar. Ancak delinme durumun delinen yerin tıkanması gibi onarımlar asla yeterli değildir. Çünkü tıkanan yerin sıcak ve soğuk basıncı arasında oluşan basınca dayanması söz konusu değildir. Kısa zamanda küfleneceği için araç içerisinde bulunan diğer elemanlara da zarar verebilmektedirler. Bu sebeple de traktör yedek parça ürünleri doğru kullanılmadığı takdirde tamir şansı düşük vaziyettedir.

 Vantilatör çalışmazsa ne olur?

            En önemli traktör yedek parça modellerinden biri olan vantilatörler çalışmadığı takdirde aracınızı istop etmeniz tavsiye edilendir. Aksi durumda aşırı ısınma sebebi ile motorunuz ciddi zararlar görerek çalışmaz hale gelebilmektedir. Bu sebeple de vantilatörler oldukça önemli elemanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Ford yedek parçaları arasında vantilatörler en az arıza yapan modellerin başını çekmektedir.

            Bu sebeple de sıklıkla arızalanmaları söz konusu değildir. Radyatör ve vantilatör grubu elemanları sürekli vaziyette hazır olması gereken elemanlardır. Aksi durumda yolda ya da park halinde çalışan aracın aşırı ısınma sebebi ile su kaynatması sureti ile motor aksamını kullanılmaz hale getirebilmektedir. Bu sebeple de kişilerin son derece dikkatli davranması gereken bu hususa dikkat etmesi kullanıcı açısından faydalı olacaktır.