Su Donanım Aksamı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Su Donanım Aksamı

Ford Su Donanım Aksamı

            Su donanım aksamı aracın en hayati organlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumun temel nedeni ise motorun sürekli çalışarak çok ısı kazanması durumunda pervane ile soğutulması olanaksızdır. Bu sebeple de radyatör aracın su deposunda ki suyu soğutarak motor üzerinde bulunan su kanalları içerisinden geçirerek motorun soğutulmasını sağlar. Bu sayede motor hararet yapmaktan korunur ve daha sağlıklı bir çalışma sergiler. Aksi halde muhtelif traktör yedek parça çeşitlerinin zarar görmesi kaçınılmazdır.

 Araçta su olmazsa ne olur?

            Söz konusu olan araç için en kötü sorunlardan biri olarak karşımıza çıkan susuz kalma durumun motorun çok aşırı ısı kazanmasına neden olacaktır. Bu durumda gerçekleşecek hasarlar aracın silindir kapak contasının yanarak işlevini yitirmesi ile başlar ve ardından yağ su mazot birbirine karışır. Yüksek ısıya sahip blok ile temas eden kızgın yağ ve mazot alev alır ve aracın kaputunun altında ufak ufak başlayan yangın tüm aracı sarar. Bu sebeple de araçta su olmadan aracın kullanılması son derece tehlikelidir. Mutlaka belli aralıklar ile araç suyu kontrol edilmelidir. Bu zaman aralıkları ford tarafınca modele göre belirlenmektedir.

 Su donanım aksamı sızıntısı nasıl anlaşılır?

            Su donanım aksamı elemanlarının sızdırma sorunu araç istop edilmiş halde iken sızıntı yapmayabilir. Bu durumun nedeni ise aracın çalışmasının ardından iletim borularında oluşan basınç olarak kabul edilir. Bu sebeple de bu işlemin alanında uzman bir personel tarafından yapılması kişileri ve araçları koruyacaktır. Yeterli su miktarından fazla su miktarı kullanımı da araçta bu tür zararlara neden olabilir. Bu sebeple de yeterli su miktarı için ford kılavuzlarından faydalanılması sağlıklı olacaktır.

 Su donanım aksamı için ne tür sıvı kullanılır?

            Bilindiği üzere pek çok farklı soğutma sıvısı kişilerin hizmetine sunulmuş vaziyettedir. Ancak bunların arasında en az kireç ve atık oluşturanı tercih edilmelidir. Çünkü bu sayede muhtelif traktör yedek parça çeşitlerinin kullanım ömürleri korunacaktır. Dolum işlemleri de mutlaka var ise belirlenen karışım oranı ile yapılmalıdır. Aksi halde delinmeler gibi sorunlar ortaya çıkabilir.