Subap Grubu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Subap Grubu

 

            Bilindiği üzere subap grubu bir zamanlama elemanı olarak görev yapar. Bu durumun detaylandırılması gerekir ise aracın pompa ve emiş kontrolleri sonucu yanma odasına yakıt ve hava karışımının girebilmesi için eksantrik milinden kazanılan hareket sonucu subaplar hareket eder ve kanalları kullanılır hale getirirler. Bu sayede araç sürekli vaziyette 4 zamanlı hareketini tamamlamış olur. Subaplar oldukça hassas elemanlardır. Bu sebeple de çekiç darbeleri ile monte edilmeleri muhtelif traktör yedek parça çeşitlerine zarar verebilir. Alanında uzman bireylerin montajı gerçekleştirilmesi hem aracı hem de kişileri koruyacaktır.

 Subaplar nasıl çalışır?

            Subaplar krank miline pistonlarca iletilen hareketin zincir vasıtası ile eksantrik miline ulaşması ile başlar. Pompanın gönderdiği basınçlı mazot eksantrik milinin 1. zaman diliminde eksantrik ilk subap grubunu harekete geçirerek hareket ettirir. Bu sayede mazot içeriye girişini yaparak 2. zaman dilimi tamamlanır. Bu işlemin ardından 2. subap grubu yanma sonucu oluşan atık gazın tahliyesi için yine eksantrik milinden alınan hareketler 3. ve 4. zaman dilimini de tamamlayarak görevini bitirir.

 Subap ölçüsü nedir?

            Subap ölçüleri eksantrik mili ile senkronize çalışması sebebi ile doğru çapta olmalıdır. Aksi halde aracın çalışması olanaksız bir vaziyettedir. Bu sebeple de ford tarafınca tavsiye edilen ölçülerde subap modelinin tercih edilmesi araç için hayati önem arz etmektedir. Subap ölçülerine ulaşmak için araç modelinin teknik özelliklerinin incelenmesi fayda sağlayacaktır. Yanlış bir parçanın montajının yapılması aracın sadece çalışmamasını değil motorun deforme olarak kalıcı hasarlar almasına da neden olabilmektedir.

 Subaplar nasıl değiştirilir?

            Subap kapaklarının sökülmesi için öncelikle motor üst kapağının sökülmesi gerekir. Bu işlemin ardından ford tarafından tavsiye edilen tork kuvvetinde eksantrik mili yerinden ayrılır. Ardından subap kapakları bir mıknatıs yardımı ile yerinden çekilerek alınır. Ancak bu işlemin alanında uzman bireylerce yapılması tavsiye edilmektedir. Çünkü montaj işlemleri çok daha zorludur. Montajları için ihtiyaç duyulan diğer traktör yedek parça modellerinin yanlış kullanılması durumunda aracın motor bloğu ve diğer elemanlarına telafi olmayan ciddi zararların verilmesi kaçınılmaz bir vaziyettedir.