Yağ Donanım Grubu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Yağ Donanım Grubu

Ford Yağ Donanım Grubu

            Yağ donanım grubu aracın motor bloğu içerisinde bulunan silindirlerin kapsadığı pistonların daha rahat hareket edebilmeleri ve sürtünmeyi minimize ederek ısınmayı önlemek için kullanılırlar. Yağ donanım gurubu aracın hayati organlarından oluşması sebebi ile oldukça dikkatli davranılmalıdır. Aksi halde araç üzerinde ciddi hasarlar meydana gelebilmektedir.

 Yağ donanım elemanları nelerdir?

            Yağ donanım grubu elemanları filtreler yağ soğutucular gibi elemanlardan oluşurlar. Kartel denen yap havuzunda biriken yap öncelikle filtreler vasıtası ile yeterince arındırıldıktan sonra var ise yağ soğutucudan geçtikten sonra yağlama için motor bloğu içerisine yönlendirilir. Her araç modeli için uygun yağ modeli ford tarafından belirtilmiş vaziyettedir. Bu sebeple de bu değerlerin dikkatte alınması önemli vaziyettedir.

 Farklı model yağ kullanılırsa ne olur?

            Öncelikle söz konusu araç için çok kalın bir yap kullanılır ise motor performansı oldukça düşecektir. Ardından motor içerisinde biriken yağlar uzun süre blok içinde kalması sebebi ile yakıta karışarak yanacaktır. Bu da motorun tamamına zarar verecektir. Bu sebeple de ilgili traktör yedek parça modellerine zarar vermemek için ford tarafından tavsiye edilen yağ çeşidinin tercih edilmesi kişileri koruyacaktır.

 Yağ donanım aksamında sızıntı olması durumunda ne yapılır?

            Bu tür bir sorun fark edildiği anda araç istop edilerek sorunun çözülmesi ve yağ ilave edilmesine kadar kesinlikle çalıştırılmamalıdır. Aksi halde araç yetersiz yağlanma sonucu yüksek sürtünme oluşturacak ve aşırı ısı kazanımı nedeni ile alev alacaktır. Bu nedenle de dikkatli davranılması araçları ve kişileri koruyacaktır. Dikkatli davranılması gereken bir diğer husus ise doğru traktör yedek parça modelinin seçilmiş olmasıdır. Özellikle de filtreler pek çok farklı modelde olabilmektedir. Bu durum ebat ve kapasite kodları ile çözülmektedir. Bu kodlara vakıf olunması yanlış bir seçim işlemini engelleyecektir.

            Yanlış ve uyumsuz olan bir parçanın araca monte edilmesi kesinlikle doğru değildir. Çünkü filtre içerisinde hava basıncı yükseldiğinde yeterli yağlanma sağlanamaz. Yeterli yağlanmanın sağlanamaması durumunda araca gelen zararların telafisi mümkün olmayabilmektedir. Bu sebeple de dikkat edilmesi kişilere fayda sağlayacaktır.