Ford

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Delikli Demir 9 Delikli Kalın Uç 28MM
1.000,00
Site Ticaret
İlan Tarihi : 29.03.2018
Tente
Tente
Yozgat-Yerköy
500,00
Mehmet Tekin
İlan Tarihi : 20.05.2017

Ford

Ford

            Ford ''Yolların lordu'' diye tabir ettiğimiz dünya devi olan bir marka. FORD markası kurucusu olan Henry FORD soy ismini kullanarak Ford Motor Company şirketini 1903 de kurmuştur. Ford ilk arabasını 1903 yapmış olup asıl patlamayı 1908 de Ford Model T’yi üretmesiyle yapmıştır.

            Henry Ford'un Bu modelde kullandığı sistem aslında tüm dünyanın şu an kullandığı bir düzenektir. Üretimi hızlandıran seri üretim sistemiyle bir bant üzerinde ilerleyen ana parçayı diğer aksamlar ekleyerek bir model ortaya sunan ilk şirkettir. Ford 12,5 saat de bir adet araba üretirken bu sistem sayesinde 2,5 saate indirmiştir. Bununla kalmayıp kapitalizme karşı gelip çalışanlarının maaşlarını iki katına çıkarıp çalışma saatlerini de düşürmüştür. Tabi ki de Ford' un bu çalışma prensibine tüm kapitalizm savunucu patronlar karşı gelmiştir.

            Ford uzun süre Ford Model T üretim bandından indirmemiştir, sonrasında 1927 de Ford Model A yı üretmiştir. Tabi ki Dünya savaşları her şirketi etkilediği gibi bu şirketi de etkilemiştir. Birçok fabrikasını bu dönemde kapatmak zorunda kalmıştır. Fakat 2. Dünya savaşında tank üretmesi bu şirketi ayakta tutma sebeplerinden biridir.

            1955 de şirket kapılarını halka açmıştır, devamında ki yıllarda Meksika, Kanada, Birleşik Krallık, Brezilya, Arjantin, Avustralya, Güney Afrika ve Türkiye ye kapılarını açmıştır. Türkiye de OTOSAN A.Ş birleşen Ford birçok kişiye de iş kapısı açmıştır. Şu an Kocaeli de ki fabrikası Avrupa'nın en büyük fabrikalarından biri olup 2002, 2003, 2004 ve 2005 yıllarında "Best Plant In The World" olarak ödüllendirildi.

            Bünyesinde Mercury, Lincoln' u da bulunduran Ford ayrıca Mazda' ya da ortak olmuş ve daha da güçlenmiştir. Şu an her beş arabadan biri Ford markası taşımaktadır. Günümüzde de birçok modeli vardır; binek modeller, spor modelleri, ticari araç modelleri, arazi araç modelleri ve traktör sanayisinde de faaliyet göstermiştir. Bunların yanında da gerek otomobil yedek parçası gerek traktör yedek parça sektöründe de halan etkindir. Traktör olarak çok ismini duyurmasa da Ford 3000- Ford 3600-Ford 5000 modelleri Anadolu’muz tarımında efsane traktörleri olarak anılmaktadır. Traktör yedek parça olarak da