Frontoza

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Frontoza

           Akvaryum oluşturan ve bu işi artık profesyonel olarak hedefleyenlerin en çok arzu ettikleri balık türüdür. Bu balık türü yaklaşık 50 farklı cinsi bulunmaktadır. Frontoza türleri arasında Blue Zaire Moba cinsi balık piyasada çok nadir görülen türdür. Frontoza balıkları genel olarak boyları 30- 35 cm arasına ulaşır.

            Yaklaşık olarak doğal habitatlarında 40-45 metre derinliklerde rahatlıkla gezebilen balık çeşididir. Diğer yaygın balık türleri Burundi, kigoma, zambia, mpimbwe türleridir. Bu balıklar hem pahalı hem de görsel olarak akvaryumunuzu renklendiren balık cinsleridir. Bu balıklar sakin ve yavaş hareket eden bir türdür. Ürkek hareket ederler. Genelde karanlıklar arasında ilerler. Çok ışığı sevmeyen ve zararsız bir türdür.

            Bu balık türleri gece avlandıkları için gece avcıları lakabı bulunmaktadır. Balık türü etoburdur. Bulundukları alanda salyangoz, kan kurdu, su piresi vb. türde şeyleri yemektedirler. Gıda değişiklikleri bağırsak sistemlerini geliştirir. Haftada 2 gün değişiklik yapılmak zorundadır. Frotoza türü balıkları az yem yerler. Bu balıkların dış görünümleri mavi ve beyaz üzerinde yedi dikey siyah bant bulunur. Vücut bölümlerinde mavi beyaz renk ağırlıklıdır. Ayrıca erkek cinslerinde 2 yaşından sonra hörgüç bulunmaktadır.

            Karın yüzgeçlerinin arkaya doğru uzanan mavi ve beyaz çizgiler güzel ve estetik bir görünüm katmaktadır. Bu balık türleri göllerde kaya alt kısımlarında düzenli ve stressiz bir yaşam biçimleri olduğundan akvaristlerin oluşturacağı ve bu balıkların düzenleri bozulmaması için alt kısımlarda kayalık alanlar oluşturulabilir. Bu alanlarda karanlıklarda dolaşmayı severler. Akvaryum içine su sertliğini azaltacak ürünler koyabilirsiniz. Mango kökü ve lav taşları bunlardan birkaç tanesidir.

            Filtrasyon ve su değişimleri çok önemlidir. Su değişim sıcaklıklar ve su PH oranları dikkat edilmesi gereken özelliklerdendir. Akvaryumunuzun en alt kısmında gezinecek balık türleridir. Akvaryum su sıcaklığı yaklaşık olarak 24- 26 derece arasında olmalıdır. En az akvaryum hacmi 500- 600 litre arası olmalıdır. Su sertlik derecesi ph: 8,5 – 9,0 arasında olmalıdır. Akvaryum içerisinde dişi frontoza sayısının erkek sayısından dazla olması gerekmektedir. Frontoza balıkları erkek türleri akvaryum düzeninde çift haldeyken