Füme

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Füme

Füme Et

Et çeşitlerinin fümelenmesiyle elde edilen füme et türüdür. Yağ oranı çok azdır ve çok lezzetlidir. Yine etin saklama yöntemlerinden biri olarak bulunmuş ve günümüzde hala kullanılmaktadır. Çok lezzetli olması ve yağsız olmasıyla tam bir protein deposudur.

En çok hindi ve dana eti fümeleme işleminden geçirilir. Yani diğer etler de bu işlemden geçirilmektedir ancak en çok hindi ve dana etinin tadı fümelemeye uygundur desek daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Füme Et Nasıl Yapılır?

Dört ya da beş gün iri tuz taneleri arasında baskılama işlemi yapılır. Bir gün ise su içinde bekletilir. Bunun sebebi ise fazla tuzundan arındırılmak istenmesidir. Daha sonra odun ateşinin sadece dumanı gelecek şekilde bir gün bekletilir ve yaklaşık bir hafta içinde organik füme et tüketilmeye hazır hale gelir. Çok lezzetli bir üründür ve tamamen organiktir.

Eğer füme işlemi doğru yapıldıysa kurtlanma, bozulma veya renkte değişiklik yapması imkânsızdır. O kadar imkânsız ki, bir ay oda sıcaklığında bekletilen fümeyi hala yiyebilirsiniz ve vitamin ve protein değerlerinden hiçbir şey kaybetmediğini size garanti ederiz.

Kahvaltınızın veya akşam yemeklerinizin vazgeçilmezi olmaya aday olan füme organik yapıldığında hiçbir bozulmaya mahal vermeyecektir. İsterseniz füme etinizi çemene bulayarak ve bekleterek pastırma da elde edebilirsiniz.

Neden Füme Et?

Doğal olarak yapılış itibariyle füme bozulmaz bir üründür. Bozulmamasının nedeni tamamen doğal yollar ile sağlanmaktadır. Tuz ve odun ateşiyle yapılan bu işlem ile bir yıl sonra bile hazırladığınız füme eti sağlıkla yiyebilir ve çocuklarınıza yedirebilirsiniz.

O kadar sağlıklıdır ki, protein deposu olmakla kalmaz tat olarak da sizi nirvanaya taşıyacak bir et saklama yöntemidir. Füme birçok et çeşidi ile yapılabilir ancak tat olarak sizi tatmin edecek olan iki et türü şöyledir; hindi ve dana eti.

Balık etini de fümeleyebilir ve istediğiniz zaman yiyebilirsiniz. İçerisinde yağ ve zararlı hiçbir şey barındırmadığından içiniz rahat bir şekilde tüketebilir ve çocuklarınıza yedirebilirsiniz. Diyetlerinizin vazgeçilmezi olacak bir et ürünüdür. Çünkü asıl diyet protein diyetidir ve bu füme protein deposudur.