Gordon Setter

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Gordon Setter

Asil ve sevimli görüntüsü ile ilgi çeken köpek ırkları arasında yer alan Gordon Setter, uzun dalgalı ve parlak tüylere sahiptir. Genellikle büyük köpekler olup, düz renk siyah, koyu ve açık kahverengi renklerinde olurlar. Burun yapıları hayli uzun ve köşelidir.

Bu özelliklerini ırksal özelliklerinde av köpeği genlerini taşımalarından almışlardır. Kaş çıkıntıları belirgindir. Dolayısıyla daha belirgin bir alınları vardır. Kulaklar orta uzunlukta ve başın iki yanından sarkan yapıdadır.

Uzun tüylerinin bakımının sağlanması için periyodik olarak taranması gerekmektedir. Tırnak arasındaki tüyler ve tırnaklar her daim kısa tutulmalıdır. Özellikle tüy döküm dönemlerinde bakım iki katına çıkarılmalıdır. Uzun tüyler karışıp dolaşabileceğinden tarama sırasında nazik davranılmalıdır.

Gordon Setter Irksal Özellikleri

Gordon Setter köpek ırkı dış görünüşünde sevimli olduğu kadar davranışlarında da sevimli, sadık ve naziktir. Çocuklar ile anlaşması mükemmeldir. Zeki ve heyecanlı bir arkadaştır. Diğer hayvanlara karşı kıskançlık duyar ancak onlara zarar vermez.

Gordon Setter ırkı son derece enerjik olduğundan yeterli egzersizler yaptırılmayacaksa eğer apartman yaşamına uygun değildir.

Özellikle dar evlerde enerjisinden dolayı sakarlaşabilir ve ev halkını rahatsız edebilir. Yoğun enerjisini atabilmek için serbest koşuya ihtiyaç duyacaktır.

Gordon Setter Eğitimi

Gordon Setter eğitimine küçük yaşlarda başlanmalıdır. Bunun sebebi ise bu ırkın kendine has ve başına buyruk olabilme davranışlarına yatkın olmasıdır. Serbest dolaşma isteği sebebiyle çitli bahçelerden çitlerin altını kazarak kaçma olasılığı yüksektir.