Gravyer peyniri

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Gravyer peyniri

Gravyer Peyniri Nedir?

Günümüz teknolojisinin gelişmesiyle beraber hemen hemen her alanda üretim faaliyetleri gittikçe artmaktadır. Hem artan tüketime cevap verebilmek hem de ürün sayısını arttırabilmek için firmalar farklı yollara başvurabilmektedir. Bu durum beslenme sektöründe de geçerlidir. Bu duruma bağlı ortaya çıkan hastalıklar sonucu bireyler organik gıdalar kullanmaya yönelmiştir.

Neden Organik Besin Kullanılmalıdır?

Organik besinler günümüzde artık daha çok tercih edilmeye başlanmıştır. Besinlerin organik olması sağlık açısından son derece önemlidir çünkü hormonlu veya içlerine ilaç katılmış besinlerin kullanılması kişilerin sağlıklarını tehdit eder. Bu yüzden kişiler kullandıkları besinlerin organik olmasına dikkat etmelilerdir. Besinlerin yapılarının bozulması durumu birçok besin grubunda görülmektedir ve bu grupların başında da süt ve süt ürünleri gelmektedir.

Süt ve Süt Ürünleri

Hayvansal bir besin kaynağı olan süt ürünleri kişilerin sağlığı söz konusu olduğu zaman önemli bir rol oynar. Özellikle 0-6 yaş grubu bebek ve çocukların süt ve süt ürünlerini tüketmeleri kemik ve iskelet sistemlerinin gelişmesi ve güçlenmesi için çok önemlidir. Çocukların hemen hemen her gün süt ürünlerinden tüketmesi gerekmektedir. Sadece çocukların değil yetişkinlerin de her gün 1 bardak süt içmesi veya günlük yoğurt peynir gibi süt ürünlerini kullanması ileride yaşanacak hastalıklardan onları korur.

Süt Ürünleri Türleri

Mamul maddesinin süt olduğu birçok besin grubu bulunmaktadır. Bunlara örnek vermek gerekirse yoğurt ve peynir başta gelmektedir. Özellikle peynir türlerinden biri olan gravyer peyniri bu konuda son derece besleyicidir.

Gravyer Peyniri

Gravyer peyniri kökeni İsviçre’ye dayanan çok besleyici bir peynir türüdür. İnek sütünden elde edilen gravyer peyniri Türkiye’de de üretilmektedir. İsmini İsviçre’nin Gruyere kasabasından almaktadır. Peynirin en önemli özelliği ise içerisinde bulunan deliklerdir. Sütün mayalanması sürecinde oluşan bu deliklerin büyüklüklerine göre peynirin kalitesi anlaşılır. Delikler ne kadar büyükse peynir de o kadar kalitelidir. Ayrıca Gravyer peynirinin bir diğer özelliği de peynirin kendi iç renginin sarı olması kabuğunun ise daha koyu bir sarı tonunda olmasıdır. Türkiye’de Karsta üretilen Gravyer peynirleri 15 kilogramı geçmektedir ve yapımı ise 10 aydan önce tamamlanmamaktadır.