Gübre Grupları

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
KARİA BOR 8 GÜBRESİ
KARİA BOR 8 GÜBRESİ
Giresun-Bulancak
350,00
Erol Fındık
İlan Tarihi : 02.10.2021
Leonardit
Leonardit
Kahramanmaraş-Elbistan
220,00
Organik Gübre Leonardit
200,00
halit
İlan Tarihi : 03.02.2021
İNCİ BOR GÜBRE
İNCİ BOR GÜBRE
Giresun-Bulancak
300,00
Erol Fındık
İlan Tarihi : 14.11.2020
Kaynağından LEONARDİT
Kaynağından LEONARDİT
Kahramanmaraş-Afşin
380,00
LEONARDİT
LEONARDİT
Kahramanmaraş-Afşin
450,00
Sodyum Metabisülfit
Sodyum Metabisülfit
İstanbul-Maltepe
150,00
mehmet kulbey
İlan Tarihi : 13.09.2019
LEONARDİT
LEONARDİT
Kahramanmaraş-Afşin
8,00

Gübre Grupları

Bitkilerin sağlıklı gelişmelerinde önemli yere sahip olan beslenme işlemleri için, ihtiyaç duydukları elementlerin toprakla verilmesi için kullanılan her türlü madde gübre olarak ifade edilmektedir. Bitkiler, her ne kadar su ve toprak gibi besin kaynaklarından besleniyor olsalar da, çinko, kükürt, azot, bakır, kalsiyum ve magnezyum gibi elementlere de ihtiyaç duymaktadırlar. Bitkilerin besin ihtiyaçlarını karşılayan gübre grupları doğal gübreler ile yapay yani kimyasal gübreler olarak iki başlığa ayrılmaktadır.

Doğal Gübreler

Doğal gübreler, hayvan ve bitkilerden sağlanan gübre çeşitleridir. Bilinen en önemli doğal gübre çeşidi, kurutulmuş halde kullanılan kuş gübresidir. Yüksek fiyatları nedeni ile ziraatta nadir olarak kullanılmaktadırlar. Konpostlar, yeşil gübre ve ahır gübresi en önemli doğal gübre türleri arasında bulunmaktadır.

Yapay Gübreler

Katı ya da sıvı halde bulunan yapay gübreler kolay depolanan ve taşınan gübre çeşitleridir. Yapay gübreleme, toprağın cinsine ve yetiştirilen bitkinin türüne göre farklı özelliklerde bulunmakta ve bitkilere bu özellikleri dahilinde verilmektedir. Üre, amonyum nitrat, amonyak gibi çeşitlerin yer aldığı azotlu gübreler ile amonyum fosfat ve süper fosfatların yer aldığı fosfatlı gübreler, kimyasal yani yapay gübre türleri arasında bulunmaktadır. Ayrıca, yavaş salınımlı gübreler, konpoze gübreler ve potasyumlu gübrelerde kimyasal yani yapay gübreler sınıfına dahil gübre çeşitleridir. Gübreleme işlemi genelde ilkbahar sezonunda yapılmak ile birlikte, bitki çeşitlerinin büyüme mevsimlerine göre, mevsim ortalarında gübre kullanılması da mümkündür.