Guinea Pig(Kobay)

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Guinea Pig(Kobay)

Guinea pig, güney Amerika kökenli bir hayvandır. Yaşadığı ülkeler ise Peru, Ekvador, Bolivya’dır. Bu hayvanlar sürüler halinde yaşamaktadır. Bir kemirgen türü olan bu hayvanlar kemirgen türüdür. Sevimli görüntüsü ile insanlar tarafından evler de beslenmektedir. Kobaylar,  pet shoplar tarafından ve farklı üreticiler aracılığı ile insanlara satılmaktadır. Sevimlilikleri ile dikkat çeken bu hayvanlar çok uysal ve sevecendir.

Guinea Pig(Kobay) Genel Özellikleri

Guinea Pig, hamsterdan büyük tavşandan ise küçüktür. Tavşana benzerliği ile dikkat çekmektedir. Bu hayvanlar her türlü arazide yaşamaktadır. Bu araziler ormanlar kayalıklar bataklıklar olabilir. Ot ile beslenirler. Yiyecek konusunda da pek ayırt etmeyen bu hayvanlar yabani otları da tüketmektedirler. Bilim konusunda da bu hayvanlar kullanılarak birçok deneye maruz kalınmaktadırlar. Kobay isminin geldiği yer de burasıdır. Ortalama 5-6 yıl arası yaşayan bu hayvanlar 25-30 cm boyutlarında olabilir ve 1 kilograma kadar ulaşabilirler. Farklı renklere sahip olan bu hayvanların bilinen 13 türü bulunmaktadır. Genellikle kızıl ve beyaz yâda koyu sarı olmaktadır.

Guinea Pig(Kobay) ve Evde Beslenmesi

Kobay hayvanları,  evler de rahatlıkla beslenebilmektedir. Saldırganlık ve gürültü problemleri olmadığı için insanlar ile uyumları gayet iyidir. Beslenim açısından her türlü otu yiyebilen bu hayvanlar temiz tutulduğu sürece fazla bir sorun çıkarmayacaktır. Sağlık sorunları için ise veterinerler tarafından düzenli kontrolleri gerçekleştirilmeli ve ihmal edilmemelidir. Bunların dışında kolay uyum sağlayan hayvanlardır.