Bitki Yetiştiricilerinin Verimliliğini Artırmayı Amaçlayan Yeni Program Hazırlandı

Programın Tarım Sektöründeki Önemi
04.03.2016 Bitki Alemi Bitki bitki soğuklama Bitki Yetiştiricileri

Bitki Yetiştiricilerinin Verimliliğini Artırmayı Amaçlayan Yeni Program Hazırlandı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Bitki Soğuklama İsteği Hesaplama Programı’nda bitkilerin soğuklama süresinin doğru bir şekilde uygulanmasına yönelik bilgiler yer almaktadır. Bitki türünün soğuklama süresinin doğru seçilmesi halinde bitkilerin tomurcuklanma, çiçeklenme, sürgün ve yaprak oluşturma aşamalarında oluşan soğuklama isteği ortadan kalkmaktadır.

Bitki Soğuklama İsteği Hesaplama Programının Yer ve Zaman Kısıtlaması Bulunmamaktadır

Bitki Soğuklama İsteği Hesaplama Programı tarımsal üretim alanında yapılan araştırmalar sonucunda çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından hazırlanmış olan bir programdır. Programın en büyük avantajlarından biri de bütün tarım çalışanlarının beklentilerini karşılayabilecek özellikte olması ve yer zaman kısıtının bulunmaması olarak gösterildi.

Programın Verimliliği Arttırmadaki Yeri

Bitki Soğuklama İsteği Hesaplama Programı ile üreticilerin bitkilerin soğuklama ihtiyaçlarını doğru bir şekilde takip etmesi ve gereken önlemlerin alınabilmesi için önceden müdahale edilme ihtimali sağlayarak bitkilerin verimliliğinin arttırılması amaçlanmıştır. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada programın kendi alanında bir ilk olduğu ve bitki soğuklama ile ilgili tüm önlemlerin alınabileceği belirtilmiştir.

Programın Tarım Sektöründeki Önemi

Bitki Soğuklama İsteği Hesaplama Programı’nda meteoroloji gözlem istasyonları tarafından ölçülen saatlik sıcaklık değeri kullanılmaktadır. Bu sıcaklık değeri çerçevesinde 15 bitki türü ile 169 bitki çeşidinin seçimi rahatlıkla yapılabilmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre soğuklama programı sayesinde tarım sektöründe verimliliğin kısa sürede artacağı belirtilmiştir.