Hayvancılık Desteklemeleri

Günümüz de sanayi faaliyetlerinin gelişmesi sonucu tarım ve hayvancılık gibi sektörler de azalma meydana gelmektedir.
03.03.2016 Hayvancılık hayvancılık desteklemeleri

Günümüz de sanayi faaliyetlerinin gelişmesi sonucu tarım ve hayvancılık gibi sektörler de azalma meydana gelmektedir. Eğitim şartlarının gelişmesi ve teknoloji sayesin de insanlar fiziksel güç sarf etmeyecekleri işlere yönelmişlerdir. Bu durumdan dolayı özellikle de hayvancılık faaliyetlerin de büyük ölçü de azalmalar meydana gelmiştir. Ülkemiz göz önünde bulundurulduğun da geçmişte en önemli gelir kaynağı hayvancılık faaliyetiydi.

Günümüz de ise hayvancılık faaliyetlerinin devam edebilmesi için devlet hayvancılık desteklemeleri sunmaktadır. Hayvancılık desteklemeleri sayesin de insanlar kendi sermayelerini harcamadan devletten aldığı destek sayesin de hayvancılık faaliyetlerine başlayabilirler. Devletin hayvancılık faaliyeti için sunmuş olduğu birçok destek bulunmaktadır. Bu destekler sayesin de hem ülke hayvancılık faaliyetini genişletmiş oluyor hem de hayvancılığı yapan kişiler üst düzeyde gelir elde etmiş oluyorlar.

Hayvancılık Desteklemeleri Nelerdir? Devletin sunmuş olduğu hayvancılık desteklemeleri farklı alanlar da mevcuttur. Devlet büyükbaş hayvan, küçükbaş hayvan, ipek böceği yetiştirme ve arıcılık gibi faaliyetlere destek vermektedir. Her faaliyet için hibe desteği ayrıdır. Bazı faaliyetlerin hibeleri ve geri ödemesiz kredilerinin tutarı oldukça yüksektir.

Devletin sunmuş olduğu hayvancılık desteklerinden faydalanabilmek için 18 yaşını doldurmuş olunması gerekir. Hayvancılık desteklerini alabilmek için devletin birkaç kurumuna başvuru yapabilirsiniz. Tarım ve hayvancılık bakanlığına yaptığınız başvurular sonucu hayvancılık desteklemelerini alabilirsiniz. Bunun dışında kosgeb yardımı ile de hayvancılık faaliyetleri için hibe ve kredi alabilirsiniz.

Kosgeb aracılığı ile hibe ve destek almak istiyorsanız, kosgebin kısa süreli kursuna katılmanız gerekmektedir. Kosgeb, kurs sonrasın da yapacağınız işin sertifikasını da size vermektedir. Sertifikanızı aldıktan sonra yapacağınız işle ilgili proje hazırlamanız gerekmektedir. Büyükbaş hayvancılık veya küçükbaş hayvancılık gibi faaliyetlerden birini seçerek projenizi hazırlayabilirsiniz. Projenizi sunduktan sonra devletin belirli kurumları incelemelerini yaparak hayvancılık desteğini size vermektedir.