Küçükbaş Yetiştiriciliğinde Önemli Adımlar Atılıyor

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Veysel Ayhan tarafından yapılan açıklamada Türkiye’de küçükbaş hayvancılığın zaman içerisinde büyük gelişme gösterdiği belirtildi.
03.03.2016 Güncel koyun ve keçi yetiştiricisi Küçük Baş Hayvancılık Hayvan Satışı

Küçükbaş Yetiştiriciliğinde Önemli Adımlar Atılıyor

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Veysel Ayhan tarafından yapılan açıklamada Türkiye’de küçükbaş hayvancılığın zaman içerisinde büyük gelişme gösterdiği belirtildi. Ayhan tarafından yapılan açıklamanın devamında ise Türkiye’deki küçükbaş hayvancılığın her yıl %10 ile 12 seviyelerinde büyüme gösterdiği ve 81 ilde toplam 230 bin civarı koyun ve keçi yetiştiricisinin bulunduğu belirtildi.

Küçük Baş Hayvancılıkta Yaşanan Gelişmeler

Hayvancılık Türkiye’nin önemli geçim kaynaklarından biridir. Ancak Veysel Ayhan tarafından yapılan açıklamada hayvancılık denildiğinde büyükbaş hayvancılığın akla geldiğini ancak büyükbaş hayvancılık kadar küçükbaş hayvancılığın önemli olduğunu belirtti. Ayhan açıklamalarının devamında küçükbaş hayvancılık sektöründe de büyük gelişmeler görüldüğü belirtildi. Küçükbaş hayvancılığın kriz dönemlerinde büyük bir kurtarıcı olduğu ve et krizinde başvurulan ilk yöntemlerden biri olduğu belirtildi.

Küçükbaş Hayvancılık İle Et Krizine Çözüm

Türkiye’de çeşitli zamanlarda yaşanan et krizi ortaya çıkabilmektedir. Küçükbaş hayvancılık et krizinde yaşanan sıkıntıları ortadan kaldırmaya yarayan alternatif bir yöntemdir. Bu nedenle küçükbaş hayvancılıkta yaşanan gelişmeler neticesinde et krizi ortadan kaldırılmaya çalışılmaktadır.

Et Fiyatlarının Yükselmesi Nedeniyle Ortaya Çıkan Sorunlara Çözüm Önerileri

Veysel Ayhan kırmızı et açığının ortaya çıkması nedeniyle oluşacak sorunların önüne geçebilmek için hem küçükbaş hem de büyükbaş hayvan sayısının arttırılması gerektiğini belirtiyor. Kırmızı et açığını ortadan kaldırabilmek için et ithal yapmak yerine yerli üreticiyi desteklemenin doğru bir yöntem olacağı belirtildi.

Hayvan Satışında E ticaret Dönemi

Ülkemizin kırsal alanlarda yaşayanları geçim kaynağı daha çok hayvancılık olduğunu belirten Tarimdan.com sitesi İlan onaylama uzmanı Engin Bulut; Genellikle doğuda yaşayan vatandaşlarımızın hayvan pazarı kısıtlı bir kitleye tek hitap edebildikleri için hayvanlarını hak ettiği değerde alış ve satışını gerçekleştiremiyorlar. Tam bu noktada e ticareti kullanan kişilerin rakibinden bir adım önde olabileceklerini söyleyen Bulut sitemiz üzerinde ücretsiz ilan vererek hayvan pazarını daha çok fazla kitleye hitap ederek hayvanlarının hak ettiği değerde alış ve satışını gerçekleştirebilirsiniz, dedi.