Sertifikalı Tohum Kullanımının Verimliliğe Etkileri

Sertifikalı Tohum Kullanımının Faydaları
04.03.2016 Güncel Sertifikalı Tohum

Sertifikalı Tohum Kullanımının Verimliliğe Etkileri

Sertifikalı tohum kullanımının tarım faaliyetlerinde verimliliği arttırdığını belirtti. tarimdan.com Bilgi Bankası editörü Sadık Çelebi tarafından yapılan açıklamada en yüksek verimi ve hasadı almak isteyen kişiler için doğru unsurların göz önünde tutulmasının önemi anlatıldı. Sertifikalı tohum sayesinde verimliliğin arttırılabileceğini belirten Çelebi Diyarbakır bölgesinde yeterli düzeyde sertifikalı tohum kullanımının gerçekleştirilmediğini belirtti.

Sertifikalı Tohum Kullanımının Faydaları

Sertifikalı tohum hakkında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın faaliyetlerinin devam ettiğini belirten tarimdan.com Bilgi Bankası editörü Çelebi sertifikalı tohum kullanımının faydaları üzerinde durarak sertifikalı tohumda çeşit saflığının tam olduğunu belirtti. Sertifikalı tohumların içerisinde herhangi bir yabancı madde bulunmadığını belirten Çelebi, sertifikalı tohumun yüksek çimlenme özelliğinin bulunduğunu da belirtti.

Sertifikalı Tohum Beraberinde Verim Artışı Getiriyor

Çelebi tarafından yapılan açıklamaların devamında sertifikalı tohum kullanımı ile verim artışı sağlanarak maliyetlerin büyük bir oranda düşürüleceği belirtildi.  Sertifikalı tohumların gübre ve toprak rutubetinden etkilenme oranı sertifikasız ürünlere göre daha fazla olduğu için tohumdan sağlanan fayda da bir hayli yüksek olmaktadır.

Sertifikalı Tohumlar İle Beklenen Üretim Artışı Gerçekleşiyor

Sertifikalı tohumlara olan ilginin artmasıyla birlikte ekilen tohumların tamamı aynı günlerde çıkma özelliğine sahip olmaktadır. Ürün kaybının ortaya çıkmadığı sertifikalı tohumlarda bitkinin gelişmesi aynı dönemlerde gerçekleşmektedir. Editör Sadık Çelebi tarafından yapılan açıklamada sertifikalı tohumlar sayesinde üreticiye zaman ve kazanç tasarrufu sağlandığı belirtildi.