Tarım Arazilerine Ruhsat Engeli Geliyor

04.03.2016 Tarım Tarım Arazi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Verimli Tarım Arazileri

Tarım Arazilerine Ruhsat Engeli Geliyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik tarafından yapılan açıklamalarda önümüzdeki günlerde tarım arazilerinin korunabilmesi için adımlar atılacağı belirtildi. Önümüzdeki dönemlerde pek çok yeniliğin ortaya çıkacağını belirten Faruk Çelik ovaların güvence altına alınması, tapu kadastro tarafından tarım arazileri ve inşaat ruhsatlarının verilmeyeceği hususunda çeşitli konular  hakkında bilgi verdi.

Tarım Dışı Kalan Arazi Miktarında Azalma Meydana Geldi

Bakan Çelik tarafından yapılan açıklamalar neticesinde tarım dışı arazilerde büyük bir gerileme meydana geldiği ve bu konu hakkında yakın takip sürdürüldüğü belirtildi. Bakan Çelik tarafından yapılan açıklamaların devamında daha önce tarım dışı arazilerin 100 bin hektar olduğu belirtilirken son zamanlarda bu oranın 40 binlere kadar düştüğü belirtildi.

Verimli Tarım Arazileri Yok Oluyor

Bakan Faruk Çelik verimli tarım alanlarının betonlaştığının farkında olduklarını ve dünya genelinde her yıl 12 milyon hektar arazinin tarım alanı olmaktan çıktığı belirtildi.  Bakan Çelik tarafından yapılan açıklamaların devamında ise gıda savaşı, açlık gibi sorunların ortaya çıktığını ve  tarım dışı arazilerin giderek azaldığı vurgusu yapılarak tarım dışı arazilerin korunması gerektiği konusunda önemli uyarılarda bulundu.

Tarım Alanları Ekilmiyor İddialarını Yanıtladı

Trakya büyüklüğünde tarım alanının ekilmediği yönündeki iddialara cevap veren Bakan Çelik 2002 yılında 26 milyon 500 bin hektar arazi bulunduğu 2015 yılında ise 24 milyon hektar arazinin ekilmediğini belirterek iddialara cevap verdi.