Havuç

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Havuç

Havuç Havuç                   

Havuç tohumları kış ayları hariç ekim dikim işlemlerinin uygun olacağı bir sebzedir. Özellikle de ilkbahar, sonbahar ve yaz aylarında havuç tohumlarının ekimi oldukça büyük hasat getirmektedir. Havuç tohumlarında en önemli faktör havuç tohumunun kalitesidir. Böylelikle hasat verimliliği de artacaktır. Havuç tohumlarının ekilmesi esnasında uygulanacak olan derinlik 2 ile 3 cm arasında olmalıdır. Sıralar üzerindeki mesafeler ise 5 ile 10 cm arası uygundur. Ayrıca sıralar arası mesafelerde de 20 ile 35 cm arası bir mesafe payı ayrılması gerekmektedir. Havuç tohumu ekimleri ile havuç fidesi dikimleri aralıkları aynıdır.

Havuç Tohumu Nasıl Çimlenmektedir?

Havuçların tohumlarını açılan yuvalara atmadan önce mutlaka 1 gün suda bekletilmesinde yarar vardır. Eğer bu yöntemi istemiyorsanız nemli bir bez içerisinde de bekletebilmek mümkündür. Böylece havucun çimlenme yüzdesi artacaktır. Havuç tohumu ekilecek olan toprağın ısısının 10 ile 20 derece arası bir sıcaklık içermesi gerekmektedir. Tohumlar farklı bir kapta çimlendirilmelidir. Bu kapların en üst seviyesine 2 cm kala ince olarak elenmiş olan toprak ve gübre ile doldurulması şarttır. Bir fısfıs yardımı ile toprak nemlendirilmelidir. Bu aşamadan sonra havuç tohumu konulmalıdır.

Havuç Tohumu Ne Kadar Sürede Çimlenmektedir?

Havuç tohumu konulan kaba aynı toprağı ilave ederek kapattıktan sonra yaklaşık olarak 10 ile 12 gün arasında çimlenmektedir. Çimlenen topraktan şeffaf naylonu kaldırmalı ve hava almasını sağlamak gereklidir. Fakat bu işlemlerde toprak sıcaktan ve direkt güneş ışıklarından korunmalıdır. Havuç tohumları fideye dönüşünce ve 4-5 cm haline gelince bahçeye veya büyük bir saksıya dikmek mümkün hale gelmiş olacaktır.

Arazide Havuç Tohumu Ekimi Nasıl Yapılır?

Verilen örnek ev, balkon ve teras gibi alanlar için geçerlidir. Eğer geniş tarım arazilerinde havuç ekim dikim işlemi gerçekleştirilecekse mutlaka sebze tohumlarının işlenmiş olan toprağa ekilmesi gerekmektedir. Daha sonrasında üzeri ince elenmiş toprak ile 2 cm olarak kapatılmalıdır. Toprak yüzeyi naylon bir şeffaf aparat ile kapatmak gerekecektir. İlaçlama gerektiğinde daha çok organik ilaçlardan faydalanmak gerekmektedir.