Hayvan işaretleme

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Hayvan işaretleme

Çiftlik Hayvanlarının İşaretlenmesi

Çiftlikte bulunan havanların işaretlenmesi son derece önemlidir. Bu sayede hayvanlar arasında bir farklılık oluşturulur ve bu farklılık sayesinde de hayvanlar kolayca ayırt edilebilir. Bu şekilde aynı zamanda hayvanlara bir isim de verilmiş olur. Hayvan işaretleme için kullanılacak ürünler farklılık göstermektedir. Bu tamamen kişilerin tercihlerine göre değişmektedir.

Büyükbaş Hayvanların İşaretlenmesi

Hayvanların işaretlenmesinde özellikle boyalar kullanılmaktadır. Sprey boyalar ile hayvanların sırtına işaretler koyulmakta ve bu sayede de hayvanlar arasında bir tasnif yapılmış olmaktadır. Boyayla hayvan işaretleme işlemlerinde küçükbaş veya büyük baş gibi bir ayrım yoktur. Tüm ana renklerde bulunacak olan bu sprey boyalar hayvan sağlığına zarar vermez ve çabuk kuruyarak işaretlenen yerden başka bir noktaya bulaşmaz.

Hayvan İşaretleme Malzemeleri

Hayvan işaretleme işlemlerinde boyaların dışında sayıyla hayvan işaretleme yöntemi de bulunmaktadır. Hayvanların boğazlarına takılacak olan sayı plakaları ile hayvanlar işaretlenmiş olacaktır. Plastik bir malzemeden elde edilen bu işaret levhaları küçük oldukları için hayvanları huysuzlandırmaz ve hiçbir şekilde hayvanlar bu işaretleri fark etmezler. Bu tür işaretlemeler genellikle büyük baş hayvanlar için kullanılmaktadır.

Küçükbaş Hayvanların İşaretlenmesi

Hayvan işaretleme yöntemleri arasında ayrıca çeşitli pensler ile yapılacak olan kulaklara takılacak olan malzemeler ile de hayvan işaretlemesi yapılmaktadır. Kulaktan hayvan işaretleme işlemleri ise genellikle küçük baş hayvanlara yapılır ve bu aparatlar pens denen özel bir alet ile takılır ve hayvanlara hiçbir şekilde acı veya rahatsızlık vermezler.