Hellim peyniri

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Hellim peyniri

Kahvaltılık Kızartmaların Şahı Hellim Peyniri

Hellim peynirinin üretiminde daha çok keçi ve koyun sütleri tercih edilse de inek sütünden de hellim elde edilebilmektedir. Bu hellimin ömrü daha kısadır. Bazen içine nane de konulduğu görülür ve bu harika dokunuş çoğunlukla tercih sebebidir. En çok kullanılan yöntem ise hellimin keçi ve koyun sütlerinin karışımından elde edilmesidir.

Hellim Peyniri Kültür Kullanılmadan Üretilir

Günümüzde organik gıdalar önem kazandıkça peynirlerde kullanılan kültür katkıları da tartışmaya açılmıştır. Pek çok kimse doğal sütlere eklenen kültür katkılarının peynirin doğal olmasını engellediğini savunmaktadır. Böyle düşünenler ancak peynirden de vazgeçemeyenler için çıkış noktası hellim peyniridir. Çünkü hellim zaten geleneksel olarak herhangi bir katkı bulunmayan çiğ sütten elde edilmektedir.

Orta Doğu Halklarının Ortak Lezzeti

Pek çok bakımdan ayrışan Orta Doğu halkları ortak lezzet olarak hellim peynirini belirlemiştir. Öyleki gerek vatandaşlarımız gerekse diğer orta doğulu göçmenler için süt ürünleri piyasasının çok gelişmiş olmadığı Avrupa toplumunda bile önemli ölçüde hellim üretimi olmasına sebep olmuştur. Türkçe'de bizim hellim dediğimiz bu peynire İngilizce'de halloumi denir. Mısır'da ise kullanılan sözcük hâlûmdur. Ses olarak dahi benzeyen bu kelimeler hellimin evrensel bir lezzet olduğunu kanıtlamaktadır.

Sabah Kızarmış Akşam Makarna Sosu Olarak

Hellim peyniri özellikle sabah kahvaltılarında baharatlanarak ya da birazcık sarımsakla birlikte kızartılmasıyla meşhurdur. Kızartma esnasında yağ kullanılmasına gerek yoktur. Zira hellim peyniri düşük ısıda biraz bekletilince yanmaması için yeterli olacak miktarda bir su salmaktadır. Bu lezzet tuzlu yapısıyla çoğu kimsenin vazgeçemediği bir kahvaltılık konumundadır. Ancak aynı tuzlu yapı peynirin tek başına tüketilmesine mani olmaktadır. Makarnanın üzerine uzun şeritler halinde rendelenerek tüketildiğinde de çokça beğeni alan hellim peyniri bu iki servis biçiminden ötürü sabah akşam tüketilebilecek bir yapıdadır.

Kıbrıs'a Tescilli Bir Lezzet

Kıbrıs'ta çokça üretilen Hellim peynirinin ülkemizde gelenekselleştiği yer ise Adana'dır. 2010'da Kıbrıs'ın Avrupa Birliği ve Türk Standartları Enstitüsü'nde yaptığı başvurulardan Ab nezdinde olan reddedilse de Tse tarafından hellim peyniri Kıbrıs'a tescillenmiştir. Bu ürün aynı zamanda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin en büyük ihraç kalemlerinden birisidir.