Helvalar

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Helvalar

Organik Helvalar

Organik olarak hazırlanan tahin helvası, yaz helvası ve diğer helva türleri tamamen doğal olarak elde edilmektedir. İçeriğinde hiçbir şekilde yüksek şeker oranı bulunmamakta ve tamamen organik şekerden elde edilmektedir. Şeker kamışından ve meyve şekerinden elde edilen organik helva büyük küçük herkes tarafından gönül rahatlığı ile tüketilebilir.

Helvalar içerisinde bulunan Çöven bitkisi sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudu olumsuz dış etkenlere karşı korur. Yüksek oranda enerji veren ve vücudu besleyen organik helva ürünleri unutkanlık sorunlarında da oldukça etkili bir işlev görmektedir.

Doğal Helva Çeşitleri

Organik helva içerisinde hiçbir şekilde yapay tatlandırıcı ve yapay şeker bulunmaz. En doğal hali ile üretilen doğal helva çeşitleri özellikle de gelişim çağındaki çocuklar tarafından çokça tüketilmelidir. B vitaminlerini taşıyan helva kemik gelişiminde ve zeka aktivitelerinin gelişiminde oldukça etkili olmaktadır.

Özellikle kış aylarında vücudun sıcak kalmasına fayda sağlayan organik helva çeşitleri gün boyunca vücudun tüm enerjisini sağlamaktadır. Zinde bir vücut ortaya çıkaran organik helvalar aynı zamanda uzun süre tok tutma özelliğine sahiptir. Açlığı bastırmada ve ara öğünlerde küçük paçalar halinde tüketilmesi uzun süre yemek yenmemesini sağlayacaktır.

Organik tahin helvası ve diğer organik helva çeşitleri her damak zevkine uygun olarak hazırlanmaktadır. Yoğun bir tatlısı bulunmayan ve ağızda dağılan helva çeşitleri büyük küçük herkesin severek tüketeceği lezzetler arasında olacaktır.

Organik Helvanın Faydaları

Protein, kalsiyum, fosfor ve E vitamini açısından oldukça zengin olan organik helvalar içeriğindeki omega 3 yağı zenginliği sayesinde de kalp dostu olmaktadır. Vücudun harcadığı enerji miktarını yüksek oranda karşılayan organik helvalar sporcular, yorucu işlerde çalışanalar ve gelişme çağındaki çocuklar tarafından kesinlikle tüketilmelidir.

Organik helvaların hazırlanma aşamaları da tamamen el emeği ile yapılmaktadır. Kaynama aşamasından sonra helva saatlerce yoğrularak yapılmaktadır. Bu yoğurma işlemi helvanın lezzetini ve kıvamını belirleyecektir. Yoğrulan ve dinlenmeye bırakılan helva kalıplara dökülecek ve en doğal hali ile sofralardaki yerini alacaktır. Organik helva ürünleri gün içerisinde ara öğünler ve geçiştirme öğünleri olarak da tüketilebilir. Aynı zamanda kahvaltılar için de uygundur.