Hint Fıstığı(Kaju)

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Hint Fıstığı(Kaju)

Özel bir kuruyemiş türü olarak bilinen Hint Fıstığı, genel olarak Hindistan bölgesinde yetiştirildiği için bu isimle anılmaktadır. Halk arasında kaju adı ile de bilinmektedir. Lezzetli kuruyemişler arasında yer alan Hint fıstığı, çok farklı alanlarda da kullanılmaktadır.

Tarla bitkileri arasında ön plana çıkan bu yemiş türü, birçok kişi tarafından da Hint fıstığı yetiştiriciliği ile ekonomik kazanç kapısı olmaktadır. Diğer yemiş türlerinden farklı olarak çok fazla yağış alan bölgelerde yetişmesi ile bilinmektedir. Hindistan kaju yani Hint fıstığı yetiştirme ile dünyada ön plana çıkmaktadır.

Hint Fıstığı Yetiştiriciliği

Tropikal bir iklim bitkisi olan Hint fıstığı üretimi daha çok tohumla yapılmaktadır. Gece sıcaklığının 20, gündüz sıcaklığının 30 derece olduğu ve çok yağış alan bölgelere ekilmesi tavsiye edilmektedir. Soğuğa dayanmayan bu tropikal bitki, kuraklık şartlarına dayanıklık göstermektedir.

Yaklaşık 20 yıl ömrü olan Hint fıstığı ağacı, 5 yaşında meyve vermeye başlamaktadır. Bununla birlikte kültür, bakım farklılıkları ile 2 yaşlarında da bitki verdiği görülmektedir. Sağlık açısından da çok faydalı bulunan bu bitkinin yetiştiriciliği ekvatora yakın yerlerde daha sık rastlanmaktadır. Bu bölgelerden tüm dünyaya ihracatı sağlanmaktadır.

Hint Fıstığı Meyvesi

Hint fıstığı meyvesi kabuğu çok çabuk çürümektedir. Bu nedenle ciddi bir ekonomi kaynağı olarak görülmemektedir. Her iklimde yetişmemesinden dolayı diğer yemiş türlerinden daha pahalıya satışa sunulmaktadır. Yetiştirildiği ülkeye göre meyvenin hasat dönemi de değişkenlik göstermektedir.