Hint Fıstığı(Kaju)

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Hint Fıstığı(Kaju)

Kaju diye bildiğimiz Hint fıstığı (kaju), asıl yetiştirildiği yer brezilyadır ve çok faydaları olan bir tür yemiştir. kaju yemişi, farklı şekillerde kullanılabilmektedir.

Sadece kavrularak çerez halinde tüketilmez. Çok yağışlı iklimlerde yetişmesi sebebiyle, dünyada sadece belirli bölgelerde, belirli zamanlarda yetişmektedir. En çok yetiştirildiği çevre ise ekvator çevresidir.

Şu an için bilinen en iyi kaju yetiştiriciliği yapan ülke Hindistan’dır. Hindistan bu konuda, yani Kaju fıstığı yetiştiricilinde en çok üretime sahip olan ülke konumundadır. Brezilya’da da yetiştirilmektedir. Hatta ilk olarak Brezilyalılar tarafından yetiştirilen kaju Portekizliler sayesinde dünyaya tanıtılmıştır.

Kaju Yetiştiriciliği

Üretimi genel olarak tohumlama yolu ile gerçekleşir. Gece için sıcaklık oranı 20 oC gündüz ise sıcaklık 30 oC derece olmalıdır. Bu nedenle mevsimine uygun zamanda ekmekte fayda vardır. Kuraklığı sever fakat soğuğa gelemez.

Kaju ağacı normalde 5. senesinde meyvesini vermeye başlar, bakımlı kültür ormanlarında ise 2. senesinde de meyve verildiği görülmüştür. 20-30 yaşına kadar bir ömrü olan ağaç, yaklaşık 15 kğ meyve vermektedir.

Kaju Ağacı

Kaju fıstığı yararları; oldukça yüksek bir tansiyon düşürücü ve tansiyon ayarlayıcı bir bitki olmasının beraberinde, şeker hastalıkları için de çok faydalıdır.

Bu özellikler için kaju ağacının kabuğundan yapılan 5-10 gram toz, 1 ya da yarım litre suda eritilmeli ve günde iki defa bir miktar içilir.

Meyve kabuğundan sağlanan lapa gibi sıvı da diş çürüklerinde ve nasırlarda kullanılır.