Hıyar

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Hıyar

Hıyar Tohumu

Hıyar tohumu ekim dikim işlemleri için 4 adet faktörden yararlanmak gerekmektedir. Bu faktörlerin başında tohumun çimlenme olgunluğu safhasına gelebilmesi ilk faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani bitkiden elde edilmiş olan tohumun çimlenme olgunluğu bulunması, belirli bir dinlenme ihtiyacını da tamamlamış olması anlamını taşıyan önemli bir unsurdur. Eğer tohum bu özellikleri taşımıyorsa istenilen gübre kullanılırsa kullanılsın gereken verim alınamayacaktır. Bunun yanı sıra çimlenme işlemi bitip fide haline gelmesi için güçlü bir embriyo gerekmektedir. Yoksa fide halindeyken ölmesi gibi bir sıkıntı yaşanacaktır.

Hıyar Tohumu İçin Nemin Önemi

Hıyar tohumlarının çimlenebilmesi oldukça hayati bir önem taşımaktadır. Tohum çimlenmedikçe hayati fonksiyonların da yerine getirilmesi imkânsız bir hal alacaktır. Bu nedenle önemli faktörlerden ikincisi de nemdir. Yeterli nem bulunmazsa tohumlar şişmez. Tohumların şişebilmesi için yeterli neme ihtiyacı olması gerekmektedir. Fakat bu esnada dikkat edilmesi gerekilen önemli husus hıyar tohumlarının çok fazla su içerisinde oksijensiz kalacağıdır. Bu nedenle su tutarının dikkatli ve ölçülü olması gerekmektedir.

Hıyar Tohumu İçin Sıcaklığın Önemi

Tohumlarda çimlenme faktörünün olabilmesi için üçüncü önemli faktör de sıcaklıktır. Minimum sıcaklık ihtiyacının karşılanması oldukça önemlidir. Eğer istenilen sıcaklığın altına inilirse çimlenme gerçekleşemez. Minimum sıcaklık üzerinde olan derecelerde ise çimlenme süresi kısalmaktadır. Hıyar sebze tohumlarında minimum çimlenme sıcaklığı 12 derecededir. Bu sıcaklık tutarının altında hıyarların çimlenmesi beklenemez. 15 derecede olan hıyarın çimlenmesi 13 gün içerisinde tamamlanmaktadır. Eğer ortamda bulunan sıcaklık miktarı 20 derece ise hıyarların çimlenebilmesi için 6 güne ihtiyaç duyulmaktadır. Fakat ortamda bulunan sıcaklık derecesi 25 derece ise zaman 4 güne düşecektir. Bu durumda tohum ekiminde toprak sıcaklığı en az 12 derece olmalıdır.

Hıyar Tohumu İçin Oksijenin Önemi

Tohumların çimlenebilmesi için dördüncü faktör de oksijendir. Eğer oksijen sağlandığında diğer faktörler tamamlanmamış olursa çimlenme kesinlikle gerçekleşemez. Bu nedenle de oksijen kullanılıp gıda maddeleri yakılmalıdır. Fazla derine ekilen tohumlarda bakteriler oluşmakta ve tohumlar çürümektedir. Bu nedenle tohumların hava alması gerekmektedir. İlaçlama konusunda hassas davranılmalı ve toprağın hava alması engellenmemelidir.