Hongi

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Hongi

           Hongi balığı o kadar güzel bir balıktır ismi gibi şirin gövdesi görenleri kendisine hayran bırakır. Tüm cins balıklar gibi yüzgeci ayrı, solungaçları ayrı renk olan bu balıklar kıvrak ve seri hareketleri ile de oldukça eğlencelidir. Bazı hongi cinsleri mavili sarılı parlak renkleri ile iki renkli bir fenere benzer ve sanki suyu aydınlatır. Suların derinliklerini inceleyen dalgıçları ansızın kuytu köşelerden çıkarak birbirinden ilginç sürprizler yaparak onları sık sık şaşırtırlar.

            Bu şirin balıklar fevkalade güzelliklerinin yanında bakımı ve beslemesi kolay olan cinstendir. Hongi balıkları diğer türlerden farklı olarak otçul bir balık türüdür. Boyları on beş santimetreyi geçmeyen hongi türü yüz elli litrelik bir akvaryumun içinde bütün hünerlerini dökerler.

            Yumurtlamadan sonra üreme evresinin meyvesin almaya çalışan anaç balıklar yavrularını ağzına alıyor ve yataya koyuluyorlar. Dişi ve erkek ayrımını yapabilmek için hongilerin renklerine ve büyüklüklerine başvurulur. Örneğin erkek cinsleri benekli ve daha büyük, dişi olanları ise ağaç kavuğu ve mor renklerde olabilmektedir.

            Erkek cins hongi balığı tam bir aile reisidir. Herhangi bir saldırıya ve ya dışardan müdahaleye karşı kendilerine ev edindikleri mağazanın önlerini korur, bir bölgede dolanır ve savunmacı davranmaktadır. Hongiler de tüm diğer balıklar gibi yaşadıkları duygusal duruma göre renk değiştirmektedirler. Özellikle kızdıklarında renkleri de duyguları gibi karışır.

            Akvaryum koleksiyoncuları bu balıkta; renklere, asil duruşa, kıvrak hareketlere ve duygusal tepkimelere oldukça meraklıdır. Bir erkek cinse iki tane dişi daha bulunup akvaryuma eklenirse yeni yavrulara kavuşmanız an meselesidir. Yirmi üç derece sıcaklıktan başlayarak yirmi yedi ile yirmi sekiz derece arasında sularda rahatlıklarla yaşamaktadır.

            Hongilerin bilinen Latince ismi ise Labidochromis hongi şeklinde bilinir. Balığı beslerken çok fazla yem kullanmayın, suyunun sıcaklığına ihtimam gösterin, yalnız kalmamasına özen gösterin ve anneyi yumurtlama döneminde rahat olması için onu çok fazla rahatsız etmeyin.

            Sıcak su balıklarında görülen PH derecesi hongiler için geçerlidir. Ekseriyetle PH altı ile sekiz derece arası olup su yapısı serttir. Online balık bilgileri içeren ilanlarımızdan hongi ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. İnternetten de mağaza rahatlığında alabilirsiniz.