Höşmerim

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Höşmerim

Organik Höşmerim Tatlısı

Tatlı severlerin vazgeçilmezi höşmerim tatlısını organik olarak tercih ettiğinizde kilo almadan istediğiniz kadar tüketebilirsiniz. Organik höşmerim tatlısı yapımında kullanılan malzemelerin tamamı organik ürünlerdir. Höşmerim tatlısı daha çok kış aylarında tercih edilen bir tatlı olmasına rağmen yaz aylarında üzerine organik dondurma koyarak çok değişik ve hafif bir tatlı tüketimi tercih edebilirsiniz. Höşmerim tatlısı özellikle Balıkesir ilçesinde çok tüketilmektedir. Balıkesir’e özgü bir tatlı türüdür. Balıkesir yöresinde peynir helvası olarak ta bilinir. Höşmerim tatlısı kış aylarında tüketildiğinde gün boyu enerji verdiği için soğuklarda üşümeden sıcacık kalmanızı sağlar. Tam bir şifa kaynağı olan höşmerim tatlısı doğum yapmış annelerin sütünün artmasını sağlar.

Höşmerim Tatlısı Faydaları

Balıkesir ilimizin muhteşem tatlısı höşmerim herkes tarafından beğenilerek tüketilen bir tatlıdır. Özellikle kış aylarında çok faydalı bir tatlıdır. Enerji verici özelliği ile yorgun ve halsiz düşmenizi engeller. Çocuklarınızı içinde çok faydalı olan höşmerim tatlısı organik olarak tercih ettiğinizde kilo alımı riskini de ortadan kaldırmış olursunuz ve dilediğiniz kadar tüketebilirsiniz. İçersinde kullanılan peynir ile tam bir kalsiyum kaynağı olan höşmerim tatlısını çocuklarınızın gelişimi dönemlerinde tüketmelerini sağladığınızda çok daha sağlıklı büyümesini sağlayabilirsiniz. Doğal höşmerim tatlısı içersinde kullanılan peynirde organik olarak kullanılmaktadır. Aynı şekilde organik şeker ve organik tereyağı kullanılmaktadır. Höşmerim tatlısının yapımında doğal ürünler kullanarak insan sağlığına daha faydalı hale getirilmiştir.

Höşmerim Tatlısının Tarihi

Höşmerim tatlısı Balıkesir ilimiz meşhur tatlısıdır. Yapımında oldukça kolaydır. Höşmerim tatlısı yapımı için önemli olan organik ürünleri kullanılanmış olmasıdır. Organik malzemelerle hazırlanan höşmerim tatlısını daha sağlıklı bir şekilde tüketebilirsiniz. Höşmerim tatlısı kış aylarında üşümeden geçirmenizi sağlar ve enerji vericidir. Yeni doğum yapmış annelerin sütleri çoğalması için tavsiye edilir. Peki höşmerim tatlısının ismi nerden gelmektedir. Balıkesir ilinde yaşayan bir kadının kocası işten erkenden geldiği için karısı yemek olarak hiçbir şey hazırlamadığı için mutfağa bakmış peynir.  Tere yağ ve irmik süt var hemen kocasıyla sohbete koyulmuş o sırada bulduğu malzemeleri tencerede karıştırıyormuş ve kocası çok açıktım artık hazırladığını getir de yiyelim demiş kocası yemeye başladığında hoş mu erim diye defalarca sorunca tatlının ismi de höşmerim olarak kalmış