Hurma

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Hurma

Organik Hurmanın Faydaları

Ramazan aylarında sofraların vazgeçilmezi olan hurma diğer adı ile cennet meyvesi son derece faydalı ve oldukça da insan sağlığı için yararlı bir ürün olmaktadır. Oldukça yüksek besin değerleri ve yüksek orandaki faydası ile küçük büyük herkesin tüketmesi gerekmektedir. Fakat tüketilecek olan hurmanın doğal hurma olması oldukça önem arz etmektedir.

Dünya 1930 yılından sonra organik tarımın farkına vardı ve tüm tarım ürünlerini doğal yollar ile üretmeye başladı. Ülkemizde de son yıllarda organik tarım ürünleri oldukça fazla tercih edilmektedir. Çünkü organik gıdaların faydaları ve besin değerleri tartışılamayacak kadar fazladır.

Bu organik besinlerden biri de hurmalar olmaktadır. Aslında hurmayı sadece ramazan aylarında tüketiyoruz. Fakat hurma her dönemde tüketilmesi gereken son derece mucizevi bir gıda maddesidir. Özellikle de organik hurmanın faydaları saymakla bitmeyecek kadar çoktur.

Doğal Hurmanın Sağlık açısından Önemi

Organik şekillerde üretilmiş olan hurma öncelikle kalp damar hastalıklarına son derece fayda sağlamakta ve iyileştirici etkisi kanıtlanmıştır. Hurma lif, fenol ve mineral açısından birçok meyveden daha zengin olmakta ve daha fazla vitamin sağlamaktadır.

Düzenli olarak tüketilen organik hurma kış hastalıklarından koruduğu gibi aynı zamanda bronşit, boğaz ağrısı, mide yanması ve reflü gibi hastalıklara da birebir gelmektedir. Mideyi koruyan ve açlığı bastıran hurma gün içinde muhakkak tüketilmelidir. Özellikle de tok tutma özelliği sayesinde diyet programlarında kesinlikle kullanılmalıdır.

Doğal Hurmanın Ne Gibi Faydaları Vardır?

 Doğal yollar ile yetiştirilen ve ülkemize getirilen hurma Arabistan hurması, Tunus hurması ve Cezayir hurması olarak çeşitli şekillerde ayrılmaktadır. Bu farklı bölgelerin farklı hurmaları hem tat açısından hem de görünüm açısından farklılaşmaktadır. Hurmanın faydaları saymakla bitmeyecek fakat birkaç tanesinden daha bahsetmek gerekir.

Doğal yollar ile yetiştirilen hurma beden ve zihin sağlığını korumakta ve vücudun erken yaşlanmasını önlemektedir. Kolesterol düşürücü özelliği bulunan hurma, açlığı bastırmakta, damar sertliğine ve böbrek iltihaplanmasına da iyi gelmektedir. Ayrıca hamile bayanların hamilelik süresince hurma tüketmesi hem bebek sağlığına hem de anne sağlığına son derece olumlu katkı yapmaktadır. Anne sütünün mineral değerlerini arttıran hurma bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi için de oldukça yarar sağlamaktadır.