Ice blue

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Ice blue

           Akvaryum balıklarına âşık olmayan insan yoktur herhalde. Güzel oldukları kadar bakımları da bir hayli zordur. Özellikle Ice blue çok güzel bir akvaryum balıklarından biridir. Latince adı Pseudotropheus greshakei.

            Ice blue, kayalık alanlarda yaşayan hem etçil hem de otçul beslenen bir balıktır ve yetişkin erkeklerin renklerinin açık olması nedeniyle bu ismi alırlar. Rengi dolayısı ile dikkat çeken bir balık türüdür. Erkek olanlar daha renklidir bu yüzden daha çok dikkat çeker. Buz mavisi renklerinin en bilinen yüzgeç rengi sarıdır. Bu balıklar Afrika Malawi Göl’ünde bulunmaktadır.

            Bu balıkların üç tane daha bilimsel adı vardır. Fakat Ice blue bakması daha kolaydır. Boyları 8-10 cm arasında değişen fakat en bilinen uzunlukları 12 cm olmalarıdır. Akvaryuma iyi bakılması gerekir ve yemeklerini attığınızda onların görebileceği ve aynı zamanda ulaşabileceği yere gitmesi gereklidir. Çok fazla yem de atmamalısınız çünkü hem balıklarınız kilo alır hem de ölümüne sebep olursunuz ve unutmayın ki balıklar verdiğiniz zaman hepsini yer çünkü unutkanlardır o yüzen çok dikkatli olmalısınız.

            Alg arama ve tarama isimli deniz ürünleriyle beslenirler etçil olmasına rağmen daha çok bitkisel olanları yerler. Ice blue için en az 70 litrelik bir akvaryuma sahip olmak ve ayrıca bol kayalıklı, daha çok bitkili ve mağara tarzı alanlara da sahip olmalı ve su derecesinin 24 ila 26 derece aralığında olması gerekmektedir. Ayrıca agresif yapılı balıklardır.

            Erkek balıklar yavruları yumurtadan çıkana kadar kimseyi yakınına almazlar. Burada da saldırgan yapılarını göstermiş oluyorlar. Yavrular yumurtadan çıktıktan bir süre sonra bitkisel yem verilebilir. Akvaryum temizliğinde sürekli su değişimi olmamalı ve güneşin görmediği bir yerde bulunmalıdır.

            Akvaryum balıkları evleri süsleyen mükemmel varlıklardır. Ice blue, rengi dolayısıyla dikkati üstüne çeken ayrıca erkeklerin daha renkli olmasıyla bilinen bir türdür. Bu balık agresif yapılı ama bakması zor olmayan bir balıktır. Fakat yemleri düzenli ve olması gerektiği kadar verilmeli aksi takdirde hiçte istemeyeceğiniz sonuçlara vesile olabilirsiniz. Bu balıklar için akvaryum bol kayalıklı ve bitkili olmalıdır ki hayatlarına devam edebilsinler.