İki Renkli Yalancı Müren

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

İki Renkli Yalancı Müren

İki Renkli Yalancı Müren Balıkları

Müren balıklarında halk arasında yılan balığı olarak da bilinmektedir. Müren balıkları gövdeleri itibari ile yılan balıklarına benzediği için bu yakıştırma yapılmıştır. Fakat Müren balıkları kendilerine ait özellikler içermektedir. Helena Müren balığı türleri arasında bir de iki renkli yalancı Müren balıkları bulunmaktadır.

Yalancı Helena Müren Balıkları

Müren balıklarının derileri kalın ve gözle görülmeyecek kadar küçük pullardan oluşmaktadır. Fakat özellikle daha derinlerde ve kaya oluklarında yaşayan Müren balıklarında iki farklı renk görünmektedir. Derisinin üzerinde genellikle kafa bölümüne yakın olan bu farklı renkler Müren balığının bu şekilde anılmasına neden olmuştur. Gerçek renk özelliklerini göstermediği için de bu balıklara yalancı Müren balıkları denmektedir.

Müren Balığı Saldırır mı?

Halk arasında en yaygın şekilde dolaşan Müren balığı efsanelerinden biri de Müren balığı saldırgan mı? Sorusudur. Müren balıkları aslında kendilerine zarar verilmediği sürece saldırgan değildir. Hatta insanlardan kaçmaktadırlar. Fakat avlanma amacıyla sıkıştırılan bir Müren balığı kendini korumak için oldukça hızlı bir şekilde saldırır ve oldukça derin bir yarar bırakabilir. Yılan sokması gibi bir saldırıya geçen Müren balıklarının dişlerinin arasında da zehir bulunur. Bu zehir yaranın iltihaplanmasına neden olmaktadır.

Yalancı Müren Balığı Besleme

Profesyonel balık yetiştiricileri tarafından Müren balığı besleme işlemleri yapılmaktadır. Oldukça bilgi ve deneyim isteyen bu balıklar için ya büyük akvaryumlar ya da havuzlar gerekmektedir. Çünkü 15 cm ile 3 metre arasında boyları değişmektedir. Gerekli ortam şartları sağlanmazsa da Müren balıkları ölmektedir.