İlaçlama Makinaları

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bahçe turbo ilaç makinesi
Bahçe turbo ilaç makinesi
Bursa-Mustafakemalpaşa
22.000,00
Alirıza Baruk
İlan Tarihi : 04.10.2022

İlaçlama Makinaları

İlaçlama Makinaları

Tarımda en önemli konulardan biri de bitki koruma konusu olmaktadır.  Meyve ağaçları, sebzeler ya da tarla bitkilerinde zararlılara karşı dayanım sağlamanın en kolay yolu ilaçlama yapmaktır. Tarımda ilaçlama uygulaması aynı zamanda yabancı otlar için de yapılmaktadır.

Zararlılar ve yabancı otlar dışında, fungal, bakteriyel ve viral etmenlerden kaynaklanan bitki hastalıklarında da sık sık ilaçlamaya ihtiyaç duyulmaktadır. Tarımda bitki ilaçlaması için pülverizatörler kullanılmaktadır. Birçok farklı ekipmandan oluşan bu tarım aletleri, farklı marka ve modellere sahiptir.

Pülverizatör Çeşitleri 

Tarım makinaları arasında yer alan pülverizatörler, tarım makinalarının iş makinası grubunda yer almaktadır. Bu makinaların manuel olanları ve sırtta taşınarak ilaçlama yapanları mevcut olmakta birlikte büyük bir iş makinası ile birlikte hareket eden ve otomatik ilaçlama gerçekleştiren modelleri mevcuttur.

İlaçlanacak ağaç ya da bitkilerin basınç dayanımına göre tercih değişmekte birlikte, hidrolik ve otomatik olan pülverizatörlerin işçilikten ve zamandan kazandırdığını söyleyebilmek mümkündür.

İlaçlama Makinalarının Özellikleri

İlaçlama makinaları genel olarak tank, karıştırıcı, pompa ve tabanca gibi bölümlerden oluşmaktadır. Tank içerisinde su ya da sıvı kimyasalların toz ilaç ile karıştırılmasını sağlayan bir harmanlayıcı mevcuttur.

Hidrolik basınç farkından yararlanılarak püskürtme işlemini gerçekleştiren bu makinalarda,  manuel ilaçlamada hafif ve kullanışlı tabancalar ilk tercih olmaktadır. Bu makinalarda tank boyutları çiftçinin ihtiyacına göre farklı ebatlarda olabilmektedir.