İnek

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

İnek

İnek, etinden sütünden faydalanılan bir büyükbaş hayvan türüdür. İneğin özellikleri arasında eti sütü olsa da bunlardan başka pek çok özellik daha sergiler.

İneğin Özellikleri

Yeni doğduğunda buzağı, sonrasında düve doğum yaptıktan sonra da inek adını alır. Erkelerine öküz denilir.

İneklerin süt verimi farklıdır. Özelikle de cinslerine göre verdikleri süt miktarı değişir. İnekler ama günümüzde en çok da sütlerinden yararlanılır. Süt verimi fazla olduğu ve sütü yararlı olduğu için büyükbaş hayvanlardan en çok süt elde edilen hayvandır.

İnek otçul bir hayvandır. Ot yediği gibi suni besinlerden de beslenebilir. Saman gibi bazen de fabrikalarda yapılan suni yemlerden beslenir.

Etleri de lezzetli olan inekler kırmızı olanları iri olup eti çok çıkan verimli inektir. Bazı inekler de sütünden daha fazla yararlanmak için satın alınır. İneklerin faydaları şunlardır.

İneklerin İnsan Hayatına Katkıları

Etleri miktarca fazla olan bu büyükbaş hayvanlar, et lezzeti açısından da insan yaşamına katkı sağlar.

İnek sütü yararlı olup tercih edilen süt çeşididir. Verimi de fazla olduğu için ülkemizde çok inek beslenip yetiştirilir.

İneklerin erkeği olan öküzler binek ve taşımacılıkta kullanılır. Tarlalarda ekin sürmede ekin ve mahsul elde etmede kullanılır. İnek sütü özellikle de sütü olmayan anneler için faydalı ve iyi bir alternatiftir. Anne sütüne benzeyen faydalı bir içecek ve gıda olarak bebek beslenmesinde kullanılabilir.