İran

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

İran

İran Kedisi

Hayvanlar âleminde kedi türleri arasında yüz yıllardır en çok bakılan ve en çok bakılması tercih edilen türlerden biri İran Kedisi’dir. İran Kedisi diğer ismi ile Persian’dır. İran Kedisi son derece akıllı olan bir kedi türüdür. Akıllı olmasının yanı sıra aynı zamanda çok çabuk öğrenmesi ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Çabuk öğrenebilen ve sevecek bir ırk olarak bilinmekte olan bu kedi türü aslında oyun oynamayı çok seven ve hareketli olan bir kedidir. Yaşı ilerledikçe daha az hareket etme ve daha çok sakinleşmesi ile bilinmektedir. İlgisini çekecek bir şey olmadığı zaman bir anda sıkılabilen ve bulduğu yerde uyuyabilen bir özelliğe sahiptir.

İran Kedisi Bakımı

İran Kedisi bakımı aslında oldukça önemli ve dikkat gerektiren bir şeydir. İran Kedisi’nin gözlerinin her gün temizlenmesi gerekmektedir. Gözlerinin yanı sıra tüylerinin de her gün taranması gerekmektedir. Oldukça uzun tüylere sahip olması genelde İran Kedisi’nin evde yapılan bakımını engellememektedir. Sakin bir yapıya sahip olduğu için evde bakımı oldukça kolaydır.

İran Kedisi Neden Evde Beslenmektedir?

İran Kedisi fizyolojik yapısı itibariyle basık burunlu olan bir kedidir. Bu da onun nefes alış verişini zorlaştırmaktadır. Zor nefes alıp veren bu kedilerin göz akıntıları sürekli devam etmektedir. Bu yüzden de göz ve tüylerinin bakımının düzenli olarak yapılması gerekmekte olup genellikle evlerde beslenmektedir.