İrish Setter

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

İrish Setter

İrlandalı köpek ırklarından biri olan İrish Setter, uzun ve ipeksi tüyleri ile bilinmektedir. Tüy rengi genellikle kestane kızıl rengindedir. Siyah tüylü olanlarına çok sık rastlanmamaktadır. Bu ırkın gözleri genellikle kahverengi ya da ela rengindedir.

Burun uzunluğu kafa büyüklüğünün yarısına eşit kabul edilir. Burun ise kahverengi ya da siyah olabilir. Köpeğin omuzluğu yüksekliği çok uzun olmasa da köpeğin boyu oldukça uzundur. En belirgin özelliği ise baş kısmı hariç patilerine kadar uzun tüylere sahip olmasıdır.

Tüyleri parlak ve dalgalıdır. Bazen patileri üzerinde beyaz benekler olabilir. Göğüs dar ve derindir. Kuyruk ise tüylüdür ve yere paralel olarak durur.

İris Setter Av Köpeği

İrish Setter köpek ırkı mükemmel bir av köpeği ırkı olarak kabul edilmektedir. Uzun ve geniş burun yapısı ile kemik alma yetenekleri oldukça gelişmiştir.

Sezileri oldukça kuvvetli olan bu köpek aynı zamanda duygusal bir ırk olarak da bilinmektedir. Sahibin davranışlarına karşı uyumlu ve itaatkardır. Ancak sert davranışlar sergilendiğinde duyarlı ve hassas olur.

İrish Setter Bakımı

Çocuklarla ve diğer petler ile anlaşabilir. Çok enerjik ve zeki olduğundan egzersizlerinin sağlanması gerekmektedir. Bağımsız bir köpek ırkıdır. Bu yüzden de sert davranışlara yer verilmeden pozitif bir eğitime küçük yaşlardan itibaren başlanmalıdır.

İrish Setter tüy bakımı düzenli taramalar şeklinde olmalıdır. Tüyleri dolaşmaya müsait olduğundan tarama sırasında hassas davranılmalıdır.