Ispanak Tohumu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Ispanak Tohumu

Ispanaklar yetiştirilme esnasında serin iklimleri sevmektedir. Özellikle de soğuk hava ve don gibi doğa olaylarına karşı oldukça dayanıklıdır. Bu tür havalar ıspanağın büyümesi ve filizlenmesi için daha da olumludur. Bu sayede daha sağlıklı bir filizlenme işlemi gerçekleştirilir. Kışın tüm Türkiye’de rahatlıkla yetiştirilebilmektedir. Ispanak tohumları oldukça verimlidir ve topraklarda kolay yetişme alanı bulabilmektedir.

Ispanak Tohumu için Uygun Toprak Koşulları Nelerdir?

Ispanak oldukça güçlü bir kök yapısına sahiptir. Sebze tohumları arasında kazık kök şeklinde yetiştirilen bitki kategorisine girmektedir. Ispanak her tür toprakta kolaylıkla yetişme alanı bulmaktadır. Bu nedenle herhangi bir seçiciliği bulunmamaktadır. Eğer ıspanak bitkisinin iyi gelişmesini istiyorsanız mutlaka ekim yapılacak olan toprağın yeterli gübre ile beslenmiş olmasını sağlamalısınız. Toprak verimli ise zaten ekstra gübre eklemenize gerek kalmayacaktır.

Ispanak Tohumu Ekme Yöntemleri Nasıldır?

Ispanak ekilirken tohumlardan faydalanılır. Tohum denilse de aslında ekilen ürün yalancı bir meyve olarak geçmektedir. Öncelikle ekilecek olan toprağın belirlenmesi gerekmektedir. Tırmıkla düzeltilen toprak alanda tohumlar havadan ve aralıklı olarak serpilmektedir. Üzerleri kapatıldıktan sonra toprak tekrar sıkıştırılmalıdır. Ispanakların sulanması ise yağmur şeklinde olmalıdır. Böylelikle her zerresi kolaylıkla ıslanmış olacaktır. Ispanak tohumları 10 gün içerisinde çimlenmektedir. Çimlenen ıspanak fideleri arasında zayıf olan fidelerin sökülmesi gerekir. Ayrıca yabancı otlar da temizlenmeli böylece ıspanağın köklerinin daha sağlıklı tutunması sağlanmalıdır.

Ispanak Tohumu İçin Hava Şartlarının Önemi

Ispanak yetiştirilirken mutlaka hava koşullarına önem verilmelidir. Özellikle de erken ekilen ıspanaklar ile geç ekilen ıspanaklar arasında kış aylarında daha fazla zarar görüldüğü izlenmiştir. Az az ekim işlemi yapılarak daha sağlıklı ve ıspanaklar yetiştirmek mümkün olacaktır. Soğuk havalar bittiğinde ve havalar ısınınca ıspanak tohumu ekimi durdurmak gerekir. Sonbahar mevsiminde ekilen ıspanaklarda 5-6 ay arası hasat toplanabilmektedir.

Ispanak Tohumları İlaçlama ve Hasat

Ispanakların ilaçlanması konusunda oldukça dikkatli davranılmalıdır. Bu nedenle organik ilaçlamadan yararlanmak gerekecektir. Hasat esnasında da önce kalın yapraklı olanların bıçakla alınması gerekecektir. Uçları sarı ve damarlı olan ıspanaklar sağlıklı değildir.