Istakoz

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Istakoz

Istakoz Özellikleri ve Satış Noktası

Kendi içerisinde değişik türlere ayrılan ıstakozlar, kabuklu deniz canlıları ailesinden ve eklem bacaklılar türünde yer almaktadır. Çok farklı ıstakoz çeşitleri içerisinde en bilinenleri Avrupa ve Amerikan ıstakozlarıdır. Farklı vücut yapısına sahip bu canlılar çok hızlı yüzücü olmaları ile şaşırtıcı özelliktedirler. Kuyruk kısımlarındaki yüzgeçler sayesinde saniyede birkaç metre birden yol alabilirler. Bu canlılar günümüzde bazı restoranlarda pişirilerek servis edilmektedir. Pişirme yöntemi ve yeme zorluğu bakımından çoğu kişi bu deniz canlısını seçmese de çok sayıda kişi severek tüketmektedir.

Deniz Ürünleri Satışı

Geniş bir deniz canlısı kategorisine sahip olan firmadan ıstakoz türleri dâhil olmak üzere birçok farklı çeşidi bulmak mümkündür.  Mercan, denizyıldızı, karides gibi canlıları firmadan güvenle temin edebilirsiniz.

Kabuklu Su Ürünlerinin Temizlenmesi

Kabuklu su ürünlerinin temizliği pişirmeden önce önemlidir. Kabuklu deniz canlıları üzerilerinde yosun benzeri bitkiler ve mikroorganizmalar bulunabilir. Bu yüzden yüzeyin detaylı temizliği önemlidir. Temizlik işlemi, pişirilmesi kadar ustalık isteyen bir işlemdir. Yanlış bir ayıklama ve temizleme sonucu ürünler çöpe gidebilir. Istakoz gibi deniz canlıları pişirilirken sağlık koşullarına uygun şekilde pişirilmelidir. Bunun nedeni bunların pişerken bazı durumlarda zararlı madde üretebilmesidir. Bu nedenle işin eğitimini alan biri pişirme işlemini yapmalıdır. Istakozun servis edildiği restoranlarda ıstakoz yemek için kabuk ve eti ayırmak için bir pense kullanılır. Bu sayede kabuğun içindeki ete rahatça ulaşılabilir.