Jack dempsey

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Jack dempsey

            İsmi gibi karizmatik bir görüntüye sahip bu balık türü Latincede Rocio octofasciatum olarak bilinir. Güzel pulları ve şekli ile balık beslemeyi sevenlerin koleksiyonunda mutlaka bulunması gereken bir tür. Guatemala ve Honduras ülkelerinde yaşayan Jack Dempsey görüntüsü ile birçok kişiyi kendine bağlar. Adını boks efsanesi Jack Dempsey'den almıştır. Kendi türleri ile başka türlere karşı orta seviye agresiflik özelliği sergilemektedir. Orta seviye ve taban seviyesinde yüzmeyi sever bu balık türü.

            Erkek ile dişi ayırımı yapabilirsiniz. Dişi türlerde solungaç kapak kenarında mavi, yeşil ve ya beyaz şeritler bulunurken, erkeklerde bu çizgiler benekli olmaktadır. Erkekler dişilere göre daha fazla büyürler. Tek eşlilikten yanadır bu türler. Erkekler dişiler ölünce ve ya hayatta iken başka dişi arayışına girmezler. Yavrulama çok fazla olabilmektedir. Tek seferde 500 ile 800 arasında yumurta bırakabilir dişi jack dempseyler. Yavrular doğmadan yumurtalar anne ile baba tarafından beraber korunur. Eş bulan tür birlikte ayrı bir akvaryuma alınırsa daha sağlıklı ve verimli bir üreme dönemi elde edilir.

            Akvaryumlarında 22 ile 30 derece sıcaklık ayarlaması yapılmalı. Yine su sertliği 9 ile 20 DH arasında ayarlanır ise yaşam suyunu yakalamış olursunuz. PH seviyesinin 7 ile 8 arasında olmasına dikkat etmeli. Bu türlerin en büyükleri 25 santimetreye kadar büyüyebilir. Akvaryumlarını buna göre daha büyük almalısınız. En az 200 litrelik bir akvaryum tercih edebilirsiniz. Tabi isteğinize göre bu büyüyebilir. Sert bir balık türü olan bu balıklar geneldi tek yaşamayı sever.

            Kalabalık olmamak kaydı ile. Diğer türlere ve çok fazla kendi türlerine tahammül edemeyebilirler. Büyük kayaların arasına saklanmayı severler. Bu yüzden akvaryumlarında bu şekilde ayarlama yapılmalı. Yüzme alanı kalacak şekilde kayalıklar ile süslenmeli akvaryumları. Canlı yemler ya da bitkisel yemler ile beslenebilir jack dempsey türü. Canlı yemler ile renklerini daha parlak gösterebilir. Canlı yem ve kurutulmuş yemleri verebilirsiniz. Jack dempsey güzel görüntüsü ile balık türleri arasında sık tercih edilmektedir. Jack dempsey ilanlarımıza aşağıdan bakabilirsiniz.