Jaguar cichlid

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Jaguar cichlid

            Latince adı Parachromis managuensis olan Jaguar cichlid; yavaş akan sularda yaşamlarını sürdürmektedirler. Beslenme biçimleri etçil olmakla birlikte, davranış biçimleri aşırı agresif bir yapı sergilerler. Doğada yaşayan türleri ise diğer balıkları avlayarak yaşamlarını sürdürürler. Bu sebeple büyük boyutlara ulaşabilecekleri için akvaryumunuzda ağzına sığabilecek bir balık türü koymamalısınız. Yalnız ve eş olarak bakılması tercih edilmektedir.

            Her su seviyesinde yaşayabilen Jaguar cichlid, yaşadığı akvaryumun suyunun sık değiştirilmesi gerekmektedir. Çünkü kirli suya pek toleransları yoktur. Cinsiyet ayrımı olarak, erkek türü dişi türlerine göre daha büyük boydadır ve görünüş olarak birbirinden ayırt etmek o kadar da kolay sayılmaz. Çünkü büyüdükçe renkleri jaguar rengine dönüşmekte olup sık siyah bir yapıdadırlar.

            Üremeleri ise; düz yumurta dökerek gerçekleşir. Aslında üremeleri diğer Amerikan cichlidlerine benzer özelliktedir. Yaklaşık olarak 500 kadar yumurtalarını dişi ve erkek beraber büyütüp bakarlar. Akvaryumda besleyeceklere en büyük tavsiyem, dişiyi başka bir akvaryumda beslemeniz.

            Çünkü erkek çok agresif olduğu için dişiyi korumak şarttır. Akvaryumun sıcaklığı 24 C ve 28 C de olması gerekmektedir. En fazla büyüdükleri boy 38 cm olup en az akvaryumun hacmi tek bir erkek türü için 275 litre olmalıdır. Suyun sertliği ise orta sert kıvamında PH' ise 7,0 ile 8,0 arasında olmalıdır. Balığı besleme zorluğu ise 4' tür. Kendi boyutundaki midas balığı bile öldürebilme yeteneğine sahiptir.

            Küçükken sorun olmayan jaugar child, büyüdükçe agresifliği daha çok artan bir balık türüdür. Kendi türlerine karşı bile aşırı agresif ve saldırgan olabilmektedirler. Bu yüzden genelde kavgaları yaralanma ile sonuçlanmaktadır. Eğer kavga eden balıklarınızı ayırmazsanız balıklarınız biri ölümle sonuçlanabilir. Akvaryumunuzda bitki beslemeniz oldukça zordur çünkü Jaguar cichlidler kum kazmayı çok sevdikleri için akvaryumunuzdaki bitkiyi çıkarıp kumu kazmaya çalışacaklardır. Arada sırada canlı yemle beslemeniz mutlaka gereklidir.

            Orta Amerika' da yetişmekte olan Jaguar cichlid, beslenmesi ve bakılması bakımından diğer türlere göre oldukça zor bir balık türüdür. Bu sebeple bu türe biraz daha ilgi ve özenle bakılması gerekmektedir. Jaguar cichlid ilanlarımıza aşağıdan bakabilirsiniz.