Japon Balıkları

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Japon Balıkları

Hayvanlar âleminde canlı türleri arasında insanlar tarafından kullanılmak amaçlı ya da hobi amaçlı olarak çok çeşitli türler bulunmaktadır. Bunların en başında ise balıklar, akvaryum balıkları en üst sıralarda yer almaktadır. Binlerce akvaryum balık cinsi mevcut olup, dünyanın her bir köşesinden talep edilen ülkelerin satış dükkânların da yerlerini almaktadır. Bunlardan kendine has özellikleriyle Japon Balıkları ayrı bir yer tutmaktadır.

Japon Balıkları Nasıl Bir Balıktır?

Sazangillerden olan Japon Balığı menşei Çin olmakla birlikte, renklerinin kendi bayraklarıyla özdeşleştirilmesinden olsa gerek yüzyıllardır Japonlar tarafından yetiştirilmiş ülkemizde de Japon balığı olarak isimlendirilmesine rağmen dünya genelinde Gold Fish olarak tanınan balıktır. Hem akvaryum hem de havuz balığı olarak  dayanıklı ve bakımın kolay olması  sebebyle sevilen bir balık olmuştur.

Çeşitleri ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Koi de bir Japon balığı türüdür. İnsanlar tarafından çaprazlama yöntemiyle çok fazla alt tür elde edilmiştir. Shubinkin, comet,  teleskop, panda, panchu, patlak göz ve aslan kafa en çok bilinenlerdendir. Genel olarak diğer otçul türlerle uyum içerisindedir. Su sıcaklığı fark etmese de sıcaklığın normal seviyeler de olması ideal olanıdır. Suyun temiz, oksijen oranının yüksek olması mutlaka sağlanmalıdır. Yeşil sebze ve canlı yemlerle beslenebilir

Üretimi Nasıl Yapılır?

Gerekli şartlar ve damızlıklar sağlanırsa akvaryumda üretilmesi mümkündür. Yumurta dökerek ürerler. Çok küçük boylarda yumurtadan çıkan yavru balıkları büyütmek özen ve tecrübe ister.