Kaporta Aksamı

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Kaporta Aksamı

John Deere Kaporta Aksamı

            John Deere 1804 doğumlu bir Amerikan traktör üreticisidir.1837 yılında tek başına Deere & Company markasını kurmuştur. Şirket zamanla büyüyerek günümüzde 55.000 civarı çalışan çalıştıran ve 150'den fazla ülkede tarım makinaları satışı yapan bir firmadır. 

            John Deere öncelikle traktör, biçerdöver, pamuk makinası, ilaçlama makinası başta olmak üzere birçok tarım makinası üretmiştir. Bu makinaların yanı sıra çim biçme makinaları ve ormancılık alanında bazı makinalarda üretmiştir. Ama uzmanlık alanı traktörlerdir. John Deere traktör kısmına çok büyük bir yatırım yapmıştır. Traktörleri dünya çapında kalitesiyle nam saldıktan sonra diğer sektörlere de eş seviyede yatırımlar yaparak onları da geliştirmiştir. Sadece araştırma geliştirme faaliyetlerine her gün 3 milyon Amerikan doları yatırmaktadır. John Deere'nin makinaları piyasada büyük merak uyandırmakla beraber insanlar tarafından her zaman beklenen ve aranan ürün olmuştur.

            Zaman ilerledikçe ve firma büyüdükçe birçok farklı sektöre de el atmıştır. Sadece el atmakla kalmayıp bu sektörlerinde öncü firmalarından biri olmuştur. Buna rağmen firmanın en temel ürünü traktörlerdir. Ürettiği traktörlerin sağlamlığı ve kullanım ömrünün uzunluğuyla nam salan John Deere, traktörün yanı sıra traktör yedek parça üretimine de başlamıştır. Traktörlerin sağlamlığı nedeniyle çok fazla parça ihtiyacı olmamasına rağmen traktör yedek parça konusunda da yaptığı devrim niteliğindeki hamlelerle adından çok söz ettirmiştir John Deere.

            Traktörlerinin bir yönü vardır ki dillere pelesenk olmuştur diyebiliriz; kaporta aksamı. John Deere traktörlerinin en sağlam olduğu alanı kaporta aksamıdır. Bu avantaj onu tarımla ilgilenen ve kırsal kesimlerde oturan müşteriler tarafından çok daha iyi tercih edilebilir seviyeye getirmiştir. Diğer yedek parçalardan olan motor aksamı, lastik, direksiyon grubu vs.'a göre kaporta aksamı bariz bir şekilde daha fazla yatırımla birlikte çok kaliteli düzeye çıkarılmıştır. Neden özellikle kaporta aksamının çok güçlendirildiği konusuna gelince, traktörlerin kırılgan bir yapıya sahip olmalarını engellemek ve onları daha uzun ömürlü bir hale getirmek amacıyla olduğu söylenmektedir.

            John Deere son yıllarda Türkiye'de dahil olmak üzere birçok ülkede Deere & Company adlı şirket adı altında faaliyetlerini ve yatırımlarını sürdüreceğini ifade etmiştir. Ülkelerdeki yatırımları, pazar payları ve tercih edilme nedenleri giderek artmaktadır. Bu artış, ileriki yıllarda eskisinden daha hızlı artacağının habercisi olacak şeklinde değerlendirilmektedir. Önümüzdeki yüzyıla damgasını vurma potansiyeli en yüksek olan firmalar arasında olan bir firma olmakla beraber her geçen gün büyümektedirler.