Kabak Tohumu

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
dev bal kabağı
dev bal kabağı
Kayseri-Kocasinan
100,00
Bora Salman
İlan Tarihi : 05.04.2016
satılık 7 ton civarı kabak çekirdeği
12,00
Yaşar Ekinci
İlan Tarihi : 01.10.2015

Kabak Tohumu

Kabak tohumunun ekim işlemlerinin yapılabilmesi için en uygun olan aylar ilkbahar, kış ve sonbahar aylarıdır. Kaliteli tohum ve hasat beklenti varsa mutlaka kış harici aylarda ekim dikim işlemlerine başvurmak olumlu sonuçlar getirecektir. Kabak tohumunun ekim derinliği 2,5-5 cm arasında olmalıdır. Kabak tohumu ekimi sıraları üzerindeki mesafe ise 50-80 cm arasında olmalıdır. Ayrıca sıraları arasında 100-105 cm arası mesafe bulunmalıdır. Genel olarak fide ve tohum ekim dikim alanları arasında uzunluk ölçüleri arasında farklılık bulunmamaktadır.

Kabak Tohumu Çimlendirme İçin Yapılması Gerekenler

Kabak tohumlarının çimlendirilmesi için öncelikle her tohumda olduğu gibi 1 gün suda bekletilmesi şartı gerekmektedir. Suda bekletilmediyse de en azından nemli bir bez içerisinde bekletilmesinde fayda bulunacaktır. Ekim dikim yapılacak olan toprağın ısısının da mutlaka 10 ila 20 derece arasında olması gerekecektir. Tohumlar öncelikle kap içerisinde çimlendirilir. Çimlendirme işlemi esnasında kabak tohumları konuşmadan önce elenmiş toprak ve gübre karışımı kaplara doldurulmalıdır. Bu kaplarda 3 cm boşluk kalana kadar doldurma işlemi devam etmelidir. Daha sonrasında kabak tohumu içerisinde yerleştirilir. Kalan boşluk diğer topraklı karışımla kapatılır. Biraz nemlendirilir ve hemen naylon bir streç ile üzeri kapatılır.

Kabak Tohumu Ekimi İçin Gerekenler

Kabak tohumu ekimi için fide haline dönüşmüş olması gerekmektedir. Kabak sebze tohumunun çimlenmesi tahmini olarak 8 ila 10 gün aralığında olmaktadır. Böylelikle çimlenen kabak fidesini ekim dikim işlemlerine başlamak mümkün olacaktır. Bahçenin tav haline gelmiş olması önemlidir. Ayrıca toprakta yeterli mineraller yoksa organik gübrelere başvurmak gerekecektir. Gıda takviyesi alan toprak bu sayede kabaktan daha büyük bir hasat sağlayabilecektir.

Kabak Fidesi Ekimi İçin Toprağın Durumu

Eğer kabak fideleri ekilecek duruma gelmişse o halde toprağın mutlaka önceden işlenmiş olması gerekmektedir. Gerekirse ilaçlama yapılması gerekebilir. Çift dikim yapıldığı takdirde çok daha uygun maliyetler ile sulama yapabilir ve çok daha fazla ürün hasat edebilirsiniz. Ayrıca kabak dikimleri esnasında sıralar arasında 100-105 cm bırakmak, sıralar üzerinde de 50-80 cm bırakmak uygun olacaktır.