Kalvus

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Kalvus

            Kalvus balığı hem görüntü olarak hem de yaşadığı yer olarak ilginç bir balık türüdür. Kendine has yapısı geometrik ince ayrıntıları ile harika bir balıktır. Etçil bir balık olan kalvus yaşama ortamı olarak Tanzanya’nın önemli bir gölü olan Tanganika gölünün sularına ayak uydurmuş olup, hayatını sürdürmektedir.

            Kalvus göl sularının derinliklerinde yaşamaktan hoşlanır. Balığın üzerinde bulunan halka detaylı çizgiler ve beyaz benekler ona kendine münhasır bir görüntü vermektedir. Geniş bir alanda yüzmekten hoşlandığı için küçük akvaryumlar ona göre değildir. Eğer kalvus balığını bir akvaryumda besleyecekseniz akvaryumun hacmini geniş tutmalı ve su sıcaklığını yirmi beş derecenin üzerinde ayarlamalısınız.

            Kalvus balığının üreme esnasında yüzün üzerinde yavru bıraktığı tespit edilmiştir. Kalvus balığının boyları ise hemen hemen on üç santimi geçmemektedir. Dişi balıkların genital bölgeleri, erkek balıkların ise yüzgeçleri cinsiyet ayrımı yapmakta önemli bir kıstastır. Tıpkı erkek ve bayan ayrımında olduğu gibi, bu balıklarının dişilerinin tepeden tırnağa daha narin olduğu erkeklerin ise daha iri göründüğü tespit edilmiştir.

            Kendinden küçük balıkları yemeye hazırlanırken, sakin tavrı, birden atılgan bir hal alır ve avını yakalayıp iştahla midesine indirir. Genellikle ortama göre hareket hız değişen bu balık türü biraz agresiftir. Cins balıklarda tüm deniz canlıları gibi ph derecesi önemlidir. Bu balık için ph derecesi olarak 8,6 ila 9,1 civarı idealdir.

            Bir rivayete göre sarı kalvus diye de bilinir ancak, ismi Latince kökenlidir ve dünyada Altolamprologus Compressiceps olarak anılmaktadır. Kalvus cinslerinde üreme hazırlığı için balığın tam cinsini bulmak ve o türle eşleştirmek, bu balık türünün aslının tükenmeden üremeye devam etmesi açısından önemlidir. Yavrular kabuğundan bir hafta içinde ayrılır ve ayrımın tam olduğuna ve bittiğine dikkat etmezseniz yeni misafirlerle karşılaşırsınız. Üreme hızlı olduğundan takibi iyi yapılmalıdır.

            Suyun içinde farklı, dışına çıkardığınızda farklı renkler alabilir ya da sarı ve mavi tonlarda da olabilirler. Bu güzel balıkların mor, yeşil hatta bordonun tonlarının siyah ve beyazla birleşerek harika bir kombinasyon oluşturduğu türleri de mevcuttur.