Kanal Açma Makinasi

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36

Kanal Açma Makinasi

Kanal Açma Makinası

Tarım aletleri çiftçinin hayatını kolaylaştırmak için tasarlanmış olup talep ve ihtiyaçlara göre her geçen gün daha çeşitlenip gelişen aletler olarak karşımıza çıkmaktadır. Çiftçinin asıl işinin toprak ile olduğu düşünülecek olursa, en çok ihtiyaç duyulan tarım makinaları da toprak işleme, toprak açma, pulluk tabanı kırma aletleri olacaktır.

Buna ek olarak hasat ve gübre dağıtım makinaları da çiftçi için hayati öneme sahip olan tarım aletleri arasında yer almaktadır. Bu yazımızda toprak kanal açma makinasının ne işe yaradığını ve hangi durumlarda kullanıldığını anlatacağız.

Traktör Destekli Kazıcı Nedir?

Traktör destekli kazıcı olarak adlandırılan toprak açma makinalarının manuel olanları da mevcuttur. Traktörün arka kısmına takılacak, burgulu kazıcı kısmı ile yaptığı dönme hareketiyle, traktörün yol aldığı mesafe boyunca derin kanallar oluşturan bu aletler, drenaj kanalları açmak için sıkça tercih edilmektedirler.

Toprakta drenaj kanalları açmak, fazla suyun tahliye edilmesi ve toprağın ıslah edilmesi açısından son derece önemlidir. Toprakta su kontrolünün uygun şekilde yapılmasını sağlayan bu uygulamada kanal açma makinaları kullanılmaktadır.

Kanal Açma Makinasının Diğer Kullanım Alanları

Tarımda kanal açma makinasının kullanıldığı bir diğer konu ise elektrik ya da su borularının toprak altına yerleştirilmesi gereksinimidir. Çiftçilerin farklı sulama uygulamaları için su borusu yerleştirme tekniklerinde bu makinanın kullanımı yaygındır.

Ancak elbette ki toprak kanal açma makinasının tek kullanım alanı tarım değildir. Elektrik ile ilgili hat döşeme ile İnternet hattı döşeme gibi geniş çaplı uygulamalarda da bu makinalar kullanılmaktadır.