Kaplumbağa

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Kaplumbağa

Kaplumbağalar,  karada ve suda yaşan canlılardır. Sert kabuklu olan bu canlılar, yavaş yürümektedirler. Sürüngen türüne dâhil olan kaplumbağalar uzun süre yaşayabilmektedirler. Yavaş yürümelerine oranla evrimleri de bu kadar geç gerçekleşmiştir. Soyu tükenmemiş olarak en eski hayvan türlerinden biri olarak halen yaşamaktadırlar. Yaklaşık 250 tane kaplumbağa türü bulunmaktadır. Birçok türe sahip olan bu hayvanların ev de beslenebilen türleri de vardır. Açlığa dayanıklı olup uzun ömürlüdürler. Yaklaşık 50-100 yıl arası yaşayabilirler. Kafaları vücutlarına oranla küçük olup dişleri bulunmamaktadır. Dişlerinin yerine kuş gagasına benzeyen kemiksi damakları bulunmaktadır.

Evler de Beslenebilen Kaplumbağalar

Evler de beslenebilen kaplumbağalar, genellikle Tatlısu kaplumbağalarıdır. Bu hayvanlar doğal ortamlarında hem kara da hem de suda yaşayabilen canlılardır. Bu canlıların yüzebilmeleri için parmaklarının arasında ufak perdeler bulunmaktadır. Bakımı kolay olan bu hayvanların boyutları 30 ile 40 cm arasında olmaktadır. Bu hayvanlar sıcağa ve soğuğa duyarlıdırlar. Yaşam yerleri dengeli bir ortamda olmalıdır.

Kaplumbağalar ve Yaşama Alanları

Bu hayvanlar birçok türe sahip oldukları için çeşitli yaşama şekillerine sahiptirler. Su kaplumbağaları, tatlı su kaplumbağaları, deniz kaplumbağaları ve kara kaplumbağaları en çok bilinen türleridir. Kara kaplumbağaları ormanlık alanlarda, kayalıklarda vb. yerler de yaşayabilmektedirler. Su kaplumbağaları ise hem kara da hem de su da yaşayabilmektedirler. Bunlar küçük akarsular, göllerdir. Deniz kaplumbağaları ise bütün denizler de yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Yumurtalarını ise kıyıya bırakmaktadırlar.