Kara Kaplumbağası

ŞU KADAR GÖSTER 12 / 24 / 36
Bu alanda içerik bulunmamaktadır.

Kara Kaplumbağası

Kara Kaplumbağası

Hayvan severlerin, değişik türlerdeki hayvan bakmak isteğine en kolay cevap veren kara kaplumbağa bakımı, özel olarak yapılan ve emek isteyen bir ortamla mümkün olmaktadır. Normalde ormanlık arazilerde tür bir şekilde yaşayan kara kaplumbağaların, evde bakımı özel olarak yapılan ‘’terrarium’’ adı verilen, içi talaş ya da toprakla dolu, 2 metrekareden daha büyük, içinde minyatür bitkiler ekili, yapay bir orman bir alanda yapılabilmektedir.

Terrarium Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Öncelikle şunu unutmamak lazım ki, kara kaplumbağaları 5 yaşına geldiklerinde en fazla avuç içimiz kadar büyümüş olurlar ve daha fazla büyümezler. 5 yaşına gelen bir kaplumbağasının rahatlıkla yaşamına devam edebilmesi için gerekli alan, 2 metrekare daha geniş bir alandır. İçerisine koyacağınız terrarium bitkileri sayesinde toprak ve yeşillik alanı oluşturmuş olursunuz.

Yanına arkadaş isteyecek olan kaplumbağanızın yanına alacağınız çift adayları, bu yapay ormanda rahatlıkla zaman geçirebilmelidirler.

Terrarium denilen bu minyatür ormanlarda, kara kaplumbağası için gerekli olan UV ışığı bulunmalısınız. Gün içerisinde en 4 -6 saat açık kalması gereken bu ışık, hayvanınız için doğal ortam koşullarını sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Kara kaplumbağalarına ev ortamında bakarken, ısının sürekli kontrol edilmesi gerekmektedir. Hayvanın sağlığını koruyabilmesi ve hastalanmaması için, Sıcaklığın 26-28 derece olması gerekir.

Kara Kaplumbağası Beslenmesi

Kara kaplumbağaları ne yer sorusu için verilebilecek cevaplar arasında tüm yeşillikler, kaplumbağalar için özel üretilmiş yemler ve verilecek sebzelerin yanında %20 oranında yağsız sığır eti de sayılabilmektedir.